Dwór i ogród Pendereckich w Lusławicach oficjalnie pod opieką państwa
access_time 2021-11-24 19:30:00
Dwór i ogród w Lusławicach, należący dotąd do Krzysztofa i Elżbiety Pendereckich, trafiły pod opiekę Europejskiego Centrum Muzyki imienia kompozytora. W środę umowę w tej sprawie podpisali minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, małżonka kompozytora, Elżbieta Penderecka oraz przedstawiciele ECM.

- Trzy lata temu maestro Penderecki wraz z małżonką zaproponowali Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęcie rozmów na temat przejęcia ich rodzinnej posiadłości przez państwo. Od początku ta kwestia wydawała się ważną dla kultury, osobiście uważam, że cały jego dorobek powinien stać się własnością Polaków, a nawet szerzej. Mamy obowiązek, jako państwo polskie, zaopiekować się dziedzictwem Krzysztofa Pendereckiego, dziedzictwem, które ma charakter światowy. Dzisiaj państwo wypełnia swój obowiązek wobec polskiej kultury - mówił prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zaznaczył, że Krzysztof Penderecki był polskim kompozytorem o światowym znaczeniu, który jednak wielokrotnie podkreślał, że jego prawdziwy dom jest w Polsce, w Lusławicach. Znajdujące się tam Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego jest jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych w Europie. Teraz, dzięki podpisanej umowie, będzie mogło w jeszcze większym stopniu promować Polskę i polską muzykę.

- Zespół dworsko-parkowy w Lusławicach w przyszłości ma stać się kolejnym miejscem na mapie kraju, związanym z krzewieniem pamięci i edukacji o wybitnych polskich artystach, możliwie szeroko dostępnym dla odwiedzających - zwrócił uwagę prof. Piotr Gliński. - Ważnym zadaniem, wynikającym z dzisiejszej umowy, jest otwarcie tego miejsca dla wszystkich, dla młodego pokolenia, ale również dla społeczności lokalnej - dodał.

- Przejęcie pieczy nad dworem i arboretum przez państwo polskie jest wstępem do wspólnej realizacji w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego strategii na rzecz międzynarodowego upowszechniania dziedzictwa Prof. Krzysztofa Pendereckiego - wskazała małżonka kompozytora, Elżbieta Penderecka.

Dwór, park i arboretum Pendereckich w Lusławicach zajmują łącznie ponad 30 ha. Dwór pochodzi z XVIII w., a przynależny do niego lamus z XVI w. W ogrodzie i parku rośnie ponad 1 500 gatunków drzew i krzewów, unikalnych w skali Europy.

ac / fot. UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821