Studentka tarnowskiej PWSZ w finale Queen Silvia Nursing Award Poland. Jej projekt to koszulka do komunikacji z pacjentem
access_time 2021-12-01 08:10:00
Studentka PWSZ Magdalena Robak awansowała do ścisłego finału międzynarodowego konkursu pielęgniarskiego Queen Silvia Nursing Award Poland (Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii). Jej projekt to koszulka z piktogramami do szybkiej komunikacji z pacjentem.

Nagroda Queen Silvia Nursing Award Poland to stypendium ustanowione dla studentek i studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej, którzy zaprezentują najbardziej kreatywne rozwiązanie mające na celu usprawnienie opieki nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Uczestnicy konkursu walczą o jednorazowe stypendium w wysokości 25 tys. zł oraz możliwość odbycia indywidualnego stażu w Polsce lub za granicą.

Jak czytamy na oficjalnej stronie konkursu, pomysł studentki PWSZ polega na przygotowaniu koszulek z nadrukowanymi piktogramami oznaczającymi informacje, które najczęściej starają się przekazać pacjenci tzw. „pierwszej potrzeby".

- Pomysł narodził się po zobaczeniu relacji o tematyce utrudnionej komunikacji z pacjentem osoby związanej bezpośrednio z medycyną na Instagramie. Pomyślałam wtedy nad stworzeniem czegoś, z czego sama mogłabym korzystać w pracy a co poprawiłoby komfort zarówno personelu jak i chorych. Zauważyłam, że pielęgniarki m.in. na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym często ubrane są w T-shirty z różnorakimi napisami. Niewielki napis mógłby być dla niektórych osób nieczytelny jednak piktogramy mogłyby pomóc. Myśląc nad tym czego najczęściej potrzebowali pacjenci, gdy stałyśmy przy ich łóżkach stwierdziłam, iż kilka zrozumiałych obrazków w zupełności wystarczy. Reszta należy już do nas - tłumaczy Magdalena Robak.

T-shirt zawiera kilka piktogramów. Są to: uproszczona skala oceny bólu, znak łóżka, toalety, emotikon oznaczający, że coś jest nie w porządku, sylwetka do pokazywania miejsca bólu, a także serduszko do dziękowania.

- Zdecydowaną korzyścią jest znaczne ułatwienie lub umożliwienie komunikacji z pacjentem. Pielęgniarka nie musiałaby domyślać się co chory ma na myśli, najważniejsze informacje szybko mógłby przekazać poprzez wskazanie odpowiedniego obrazka. Kontakt udałoby się więc nawiązać w krótszym czasie, co z pewnością poprawiłoby komfort osoby pacjenckiej. Wiele osób starszych posiada protezy zębowe, o założenie których nie musiałyby się martwić chcąc coś powiedzieć. Chorzy z demencją także z pewnością doceniliby to rozwiązanie, ponieważ trudności komunikacyjne dotyczą najczęściej właśnie tej grupy pacjentów i pacjentek. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób niesłyszących oraz nie porozumiewającym się w języku polskim - dodaje Magdalena Robak.

W finale konkursu znalazło się sześć osób. Nazwisko laureata nagrody zostanie podane do publicznej wiadomości 23 grudnia, czyli w dniu urodzin Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii.

Dodajmy, że autorem projektu graficznego koszulki jest tarnowski artysta i wykładowca Wydziału Sztuki PWSZ, Piotr Barszczowski.

ac / fot. archiwum organizatora konkursu, FB P. Barszczowskiego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821