Teren, na którym stoją ruiny zamku w Melsztynie przejdzie na własność gminy. Podpisano list intencyjny
access_time 2021-11-29 12:35:00
Na wieży zamkowej w Melsztynie podpisano list intencyjny pomiędzy gminą Zakliczyn a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie. Zgodnie z dokumentem samorząd przekaże lasom państwowym cztery działki leśne o pow. ok. 2 ha, a w zamian otrzyma na własność teren, na którym stoją ruiny zamku w Melsztynie.

Gmina Zakliczyn już od  2018 roku prowadzi odbudowę wieży zamkowej w Melsztynie, nie będąc właścicielem terenów, na którym znajdują się ruiny. Inwestycje opierają się na umowie użytkowania zawartej 2008 roku z właścicielem nieruchomości, którym jest Nadleśnictwo Brzesko. Piątkowe podpisanie listu intencyjnego rozpoczęło procedurę zamiany nieruchomości pomiędzy gminą, Zakliczyn a Lasami Państwowymi.

- Nabycie przez gminę Zakliczyn prawa własności do działki, na której znajdują się ruiny zamku w Melsztynie to otwarcie na nowe możliwości finansowania kolejnych etapów odbudowy zamku - mówi burmistrz Dawid Chrobak.

Gmina stając się właścicielem terenu zamkowego, będzie mogła starać się m.in. o unijne dofinansowanie odbudowy zamku. Do tej pory bowiem samorząd korzystał wyłącznie ze środków krajowych, pochodzących ze wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodajmy, że w ubiegłą środę wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński osobiście oglądał postęp prac przy odbudowie wieży zamkowej.

Łączna wartość wykonanych przez gminę od 2018 roku prac budowlano-konserwatorskich przy wieży zamku w Melsztynie wyniosła blisko 1,7 mln zł, w tym z dotacji MKiDN niemal 1,2 mln zł (ok. 70 proc. wartości wykonanych prac). Zgodnie z zapisami listu intencyjnego, podpisanie aktu notarialnego zamiany nieruchomości i przejęcia przez gminę Zakliczyn działki, na której stoją ruiny zamku nastąpi do 31 marca 2022 r.

Średniowieczny zamek Spycymirów był niegdyś największym zamkiem w dolinie Dunajca i Popradu. Po częściowej odbudowie ma być atrakcją turystyczną i dopełnieniem tzw. szlaku zamków w dolinie Dunajca. W promieniu niespełna 15 kilometrów są już dwa zamki – Baszta w Czchowie i Tropsztyn w Wytrzyszczce.

ac / fot. archiwum gminy

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821