Policja zatrzymała ukraińskiego "kuriera" z nielegalnymi migrantami
access_time 2021-11-30 09:11:00
Dwóch Turków, którzy nielegalnie dostali się do Polski oraz tzw. kuriera - obywatela Ukrainy, zatrzymali policjanci podczas rutynowej kontroli w centrum Brzeska. Cała trójka została przekazana tarnowskim strażnikom granicznym.

W ubiegłym tygodniu policjanci z brzeskiej komendy zatrzymali do rutynowej kontroli samochód, którego kierowcą był obywatel Ukrainy. Jak się okazało, jego pasażerami było dwóch nielegalnych migrantów z Turcji. Funkcjonariusze przekazali zatrzymanych straży granicznej. - Stwierdzono, że przebywają oni na terytorium Polski bez wymaganych dokumentów. Ponadto ich dane figurowały w bazach do celów odmowy wjazdu oraz w wykazie cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany. Ustalono także, że obywatele Turcji otrzymali wcześniej postanowienia o opuszczeniu terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z orzeczonym zakazem wjazdu na terytorium Polski i innych państw obszaru Schengen na okres 3 lat - informuje Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Z zeznań cudzoziemców wynika, że z Turcji wyjechali około miesiąc temu. Granicę polską przekroczyli nielegalnie w nieznanym im miejscu. Następnie udali się do Warszawy, a stamtąd samochodem, którego kierowcą był obywatel Ukrainy dojechali do Brzeska.

Wobec Turków wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania ich do powrotu. Decyzją sądu obaj na okres trzech miesięcy zostali umieszczeni w areszcie dla cudzoziemców w Przemyślu. Konsekwencje poniesie również obywatel Ukrainy, przewożący migrantów. Mężczyzna usłyszał zarzut ułatwiana cudzoziemcom pobytu na terytorium Polski, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu z orzeczonym zakazem wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres 5 lat, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W celu przymusowego wykonania decyzji, Ukrainiec został doprowadzony konwojem do przejścia granicznego w Medyce.

ac / fot. KPP w Brzesku

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821