Bimę Synagogi Starej czeka remont. Miasto i KOnZKŻ będą wspólnie pozyskiwać fundusze
access_time 2021-12-03 16:30:00
Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela i prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej Adam Bartosz, podpisali list intencyjny wyrażający wolę współpracy na rzecz wspólnych działań, mających na celu zebranie funduszy na renowację bimy Synagogi Starej.

Bima, czyli podwyższenie z którego odczytywana była Tora, jest jedyną pozostałością po datowanej na ok. 1670 rok Synagodze Starej. Obecnie znajduje się w fatalnym stanie technicznym i wymaga pilnego remontu. Ostatnią renowację przeszła w 2006 roku, a przeprowadzone wówczas prace uchroniły ją przed zawaleniem.

- Bima, będąca pozostałością po Starej Synagodze jest jednym z najważniejszych zabytków Tarnowa. Od lat jest ona charakterystyczną częścią naszego miasta, ale i smutnym świadkiem naszej historii. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o nią, a zauważyliśmy, że nadszedł już czas poważniejszego jej zabezpieczenia. Dlatego przygotowaliśmy program konserwatorski i w przyszłym roku chcielibyśmy przeprowadzić konieczne prace - mówił prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Właścicielem zabytku jest Gmina Miasta Tarnowa, posiadająca także pełną dokumentację potrzebną do przeprowadzenia remontu. W ramach współpracy samorząd deklaruje wystąpienie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o dofinasowanie co najmniej jednej trzeciej wartości inwestycji oraz finansowy wkład własny (pod warunkiem podjęcia stosownych decyzji budżetowych przez Radę Miejską w Tarnowie) na poziomie około jednej trzeciej wartości. Z kolei Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie zobowiązał się do przeprowadzenia zbiórki, której celem będzie uzyskanie środków na poziomie około jednej trzeciej inwestycji. - Skoro doszło do takiej sytuacji, że miasto występuje o grant, my jako komitet deklarujemy się pozyskać środki o wartości jednej trzeciej kosztorysu. Biorąc pod uwagę hojność naszych przyjaciół z całego świata podczas remontu cmentarza, mam nadzieję, że nam się to uda - powiedział Adam Bartosz, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Wstępny kosztorys remontu zabytku szacowany jest na ponad 300 tys. zł.

ac / fot. UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821