40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Zapal Światło Wolności
access_time 2021-12-13 08:49:00
Po raz kolejny IPN zachęca do udziału w akcji „Zapal Światło Wolności”. W inicjatywie może wziąć udział każdy. Wystarczy 13 grudnia, o godz. 19:30, zapalić świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. Akcja ma upamiętniać wszystkich, którzy stracili życie lub ucierpieli na skutek wydarzeń z grudnia 1981 r.

40 lat temu junta wojskowa dowodzona przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego wprowadziła stan wojenny na terenie całego kraju. Tego dnia złamano nadzieje milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szansę na demokratyczne przemiany. Stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom cierpienie, izolację w ośrodkach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy. Dziesiątki niewinnych straciły życie. Do dziś osoby odpowiedzialne za jego wprowadzenie nie zostały osądzone.

Zainicjowana kilka lat temu przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan. – Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przynoszą dzielnemu narodowi polskiemu niewiele radości. Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. Na pierwsze przejawy wolności rządzący odpowiedzieli brutalną siłą, zabójstwami, masowymi aresztowaniami i utworzeniem obozów internowania – mówił do nich w bożonarodzeniowym orędziu. Świece zapalane w oknach amerykańskich domów miały symbolicznie wołać o sprawiedliwość i być aktem protestu – We wcześniejszych latach XX wieku za sprawą panoszącego się zła pojawiła się groźba, że światła całego świata zgasną. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić – mówił prezydent. Na znak solidarności z represjonowanymi, internetowymi i ich rodzinami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił również papież Jan Paweł II.

Akcja została objęta Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

A my przypominamy, że już dziś, w ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w Centrum Sztuki Mościce o godz. 18 odbędzie się koncert filharmoników krakowskich „Wolni mimo zniewolenia". W programie znajdą się najpopularniejsze utwory kojarzone z tamtym okresem. Będzie można usłyszeć m.in. „Mury”, „Obławę” i „Modlitwę o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego, „Piosenkę dla córki” Macieja Pietrzyka czy „Balladę o Janku Wiśniewskim” Krystyny Jandy. Bilety w cenie 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych, dostępne są online i w kasie CSM.

Z kolei w poniedziałek 20 grudnia o godz. 18 w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie zostanie otwarta wystawa „Chcieli być sobą” - 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zaprezentowane zostaną na niej unikalne eksponaty, dotyczące schyłkowego okresu PRL ze szczególnym uwzględnieniem działalności NSZZ „Solidarność” i wprowadzeniem stanu wojennego. Znaczna część z nich zostanie wyeksponowana dzięki uprzejmości lokalnych działaczy oraz ich rodzin. Pojawią się także informacje dotyczące życia kulturalnego Tarnowa w latach 80-tych, m.in. koncertów znanych grup rockowych.

ac / fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821