Radni podnieśli opłaty za miejskie żłobki. Czesne wzrośnie ponad dwuipółkrotnie
access_time 2021-12-17 13:27:00
Od lutego wzrosną opłaty za tarnowskie żłobki. Decyzją radnych miesięczny koszt pobytu dziecka w placówce wyniesie 400, a nie jak dotychczas 150 zł. Tak wysoka podwyżka to bezpośredni efekt nowego rządowego świadczenia, dofinansowującego czesne w żłobkach.

Od 1 lutego czesne za pobyt dziecka w żłobkach prowadzonych przez samorząd Tarnowa wzrośnie ze 150 do 400 zł. Zmianie ulegnie też stawka za wyżywienie (dotychczas było to 5 zł dziennie, teraz będzie to 7 zł) i wydłużony pobyt dziecka w placówce (z 10 na 20 zł).

Uchwała została przyjęta głosami 14 radnych (Barwacz, Danielewicz, Górnikiewicz, Janas, Kajpus, Krakowska, Kwaśny, Mierzejewska, Sajdak, Stepek, Światłowski, Wardzała, Żak, Żmuda), 2 było przeciw (Ciesielczyk, Gancarz), a 7 wstrzymało się od głosu (Biedroń, Klimek, Koprowska, Korczak, Świtalska, Wójcik, Żurowska).

Miasto tłumaczy konieczność podwyżek rosnącymi kosztami utrzymania placówek - głównie mediów, wynagrodzeń i żywności oraz nowym rządowym świadczeniem "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy". To nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko między 12 a 36 miesiącem życia. Świadczenie będzie wypłacane w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok, a rodzice sami zdecydują na co wydać pieniądze, np. na żłobek, klubik dziecięcy czy nianię. Ustawa zakłada także dofinansowanie do miejsc opieki dla pierwszych lub jedynych dzieci w rodzinie. Będzie ono wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko a pieniądze będą przekazywane bezpośrednio na konto placówki wskazanej we wniosku.

- Dofinansowanie będzie przeznaczone na pokrycie opłaty stałej, rodzice ponoszą tylko koszty wyżywienia. Będzie ono przysługiwać przez okres uczęszczania dziecka do placówki. O dofinansowanie będą wnioskować rodzice lub prawni opiekunowie- wnioski będą rozpatrywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tymi zmianami gorąco apeluję do wszystkich rodziców, aby skontaktowali się ze swoją placówką i dokonali aktualizacji swoich danych, które są związane z procedurą przyznawania dofinansowania. Termin złożenia aktualizacji danych upływa 14 stycznia - tłumaczy Magdalena Sorokiewicz, dyrektorka Zespołu Żłobków w Tarnowie.

ac / fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821