Przy kościele księży filipinów powstało nowoczesne oratorium
access_time 2021-12-20 10:37:00
Przy kościele Św. Krzyża i Św. Filipa Neri w Tarnowie powstało nowoczesne, przeszklone oratorium. Remont ponadstuletniego budynku był możliwy dzięki funduszom unijnym. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w piątek.

Remont trwał od 2018 roku. W ramach projektu odnowiono ponadstuletni budynek od strony ul. Piłsudskiego, a za nim dobudowano nową przestrzeń w formie sali konferencyjnej z antresolą i klimatyczną klubokawiarnią. Obiekt pełni funkcje społeczne i kulturalne. Działa w nim placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, organizowane są też zajęcia dla seniorów i próby chórów, m.in. Chóru Oratoryjnego „Paradiso” i Tarnowskiego Chóru GOS.PL. Będzie to też kolejny punkt na mapie Tarnowa, w którym odbywać się będą kameralne koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty plastyczne, taneczne i teatralne.

- W centrum Tarnowa powstała rewelacyjna przestrzeń spotkań. „Rewitalizacja” to słowo najczęściej wymieniane w trakcie spotkania otwierającego to szczególne miejsce. W trakcie uroczystości wróciły moje osobiste wspomnienia związane z Oratorium. To właśnie w tym kościele byłem ministrantem jeszcze w czasach, kiedy msze św. odprawiane były po łacinie. Dzisiaj obok funkcji sakralnych będzie tutaj ośrodek wsparcia dla tarnowian, również takich, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, a dla wszystkich miejsce promieniujące kulturą. Gratulacje i podziękowania dla pomysłodawców, realizatorów i donatorów. Fundusze Europejskie bardzo dobrze użyte - napisał w mediach społecznościowych prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Wartość projektu to prawie 8 mln zł, z czego ponad 4,5 mln zł stanowi dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycje wsparli też parafianie i sympatycy, którzy przychodzą do kościoła księży filipinów.

ac / fot. archiwum UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821