Przed ZSP w Zakliczynie odsłonięto rzeźbę marszałka Józefa Piłsudskiego
access_time 2021-12-22 10:40:00
Przed Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie odsłonięto i poświęcono rzeźbę przedstawiającą głowę patrona placówki, Józefa Piłsudskiego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządu, władze powiatu tarnowskiego, posłowie i młodzież szkolna.

Rzeźba głowy Józefa Piłsudskiego, którą ustawiono przed Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie jest wierną kopią rzeźby wykonanej przez Antoniego Miszewskiego, adiutanta marszałka i legionisty uczestniczącego m.in. w bitwie pod Łowczówkiem, w której został ranny. Oryginał rzeźby powstał w 1927 roku, a marszałek Piłsudski pozował do niej osobiście. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Na prośbę syna żołnierza-artysty, Krzysztofa Miszewskiego, powstały kopie w brązie, zrobione przez Marcina Roszczyka. Jedna z nich właśnie stanęła na kamiennym cokole przed szkołą w Zakliczynie.

- To ciekawa postać z piękną biografią. W 1914 roku opuścił Francję i przez Wiedeń wrócił do Polski, by walczyć w legionach. Następnie uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Na cokole znajduje się informacja o nim. Można powiedzieć, że powrócił do Zakliczyna po 107 latach - powiedział Marcin Roszczyk.

Zakup rzeźby został sfinansowany przez Fundację Polskiej Grupy Energetycznej, która przekazała darowiznę w kwocie 32 tys zł.

 - To bardzo cenne, że tutaj zrodziła się i zrealizowana została tak cenna inicjatywa. To budujące, że tutaj tak pięknie kultywowana jest pamięć o marszałku Piłsudskim. Nasi ojcowie wywalczyli nam niepodległość, a naszym zadaniem jest tę niepodległość obronić i utrwalić. Zwłaszcza teraz, gdy są podejmowane takie działania jak te w Warszawie, gdzie jako patrona ronda chce się wykreślić innego z twórców naszej niepodległości Romana Dmowskiego - mówił w trakcie uroczystości poseł i sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Starosta tarnowski Roman Łucarz przypomniał, że z powiatem tarnowskim związane są dwie inne postacie, które miały wielki wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości - Wincenty Witos i Ignacy Jan Paderewski; i choć Piłsudski nie ma bezpośredniego związku z ziemią tarnowską, to łączy go z nią bitwa pod Łowczówkiem, pierwsza tego typu walka stoczona przez jego legiony.

ac / fot. archiwum starostwa powiatowego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821