Sąd w Krakowie unieważnił uchwały o "przeciwdziałaniu ideologii LGBT" w powiecie tarnowskim i gminie Lipinki
access_time 2022-01-11 08:50:00
10 stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie unieważnił uchwały podjęte przez powiat tarnowski i gminę Lipinki (powiat gorlicki) o "przeciwdziałaniu ideologii LGBT”. Oba dokumenty pochodzą sprzed dwóch lat.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie już po raz drugi zajmował się sprawami obu rezolucji. W 2020 roku odrzucił na posiedzeniu dwie pierwsze skargi ówczesnego RPO Adama Bodnara na uchwały Rady Gminy Lipinki oraz Rady Powiatu Tarnowskiego. W obu przypadkach RPO wniósł skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten rozpatrzył je pozytywnie i sprawa wróciła do WSA.

"WSA w Krakowie uwzględnił skargi RPO oraz podzielił zawartą w nich argumentację. WSA stwierdził dyskryminujący w stosunku do osób nieheteronormatywnych charakter takich uchwał. Uznał, że wykraczają one poza kompetencje przyznane jednostkom samorządu terytorialnego" - czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sąd zaznaczył również, że rada powiatu lub gminy jest "organem władzy publicznej, i w odróżnieniu do osób fizycznych, może robić tylko to, na co pozwala jej przepis prawa". Ponadto wskazał na "agresywny, stygmatyzujący język uchwały, jak np. sformułowanie „homopropaganda”"; zwrócił też uwagę, że podczas podejmowania uchwały nie zostały dopuszczone do głosu organizacje rodziców osób LGBT+.

Wyroki są nieprawomocne. Można je zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

ac / fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821