Powstała Mobilna Akademia Prawa dla Dzieci i Młodzieży
access_time 2022-01-14 12:38:00
Dostępna jest już platforma edukacyjna www.akademiaprawa.com, która ma za zadanie budować wiedzę i świadomość prawną wśród dzieci i młodzieży. Projekt został sfinansowany ze środków województwa małopolskiego, a honorowy patronat nad nim objęła Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.

Platforma www.akademiaprawa.com została utworzona w ramach projektu „Prawo i ja”, a jej podstawowym celem jest budowanie świadomości prawnej wśród młodych ludzi. Portal został podzielony na sekcje, z których każda porusza oddzielną tematykę, zarówno z prawa karnego, cywilnego oraz konsumenckiego z elementami konsekwencji nadużyć finansowych czy oszustwa komputerowego.  Prezentowane treści dostępne są w formie barwnie ilustrowanych kart pracy, videopodcastów, bajek, komiksów i filmów animowanych. Wszystkie materiały przygotowane zostały przez zespół ekspertów: prawników - radców prawnych, adwokatów i sędziego. Ambasadorem "Mobilnej Akademii Prawa dla Dzieci i Młodzieży" jest aktorka, a zarazem radca prawny, Joanna Jabłczyńska.

- Zwróciliśmy się do organizacji pozarządowych o stworzenie programu edukacyjnego z zakresu prawa, który skierowany byłby do najmłodszego pokolenia. Zmienia się nasze funkcjonowanie, większość czynności przenoszonych jest do świata wirtualnego, co wymusza również sytuacja związania z pandemią. Uczniowie z  konieczności coraz więcej czasu spędzają przy komputerach. Warto, aby wiedzieli na przykład jakie konsekwencje może mieć publikowanie pewnych treści lub zawieranie umów w Internecie. Jak nie zostać oszukanym lub wykorzystanym. Platforma ma pokazać, że muszą być czujni, by nie paść ofiarą. Zainteresować tematyką prawną, przepisami prawnymi, co też przyda się w dorosłym życiu. Tego typu materiały jako pomoce są tym cenniejsze, że w szkołach nie ma edukacji prawnej - mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Na platformie można znaleźć m.in. bajkę "Internetowe szaleństwa Chomika Paragrafa" i komiksy z tymże bohaterem, których autorem jest mecenas Konrad Kozioł. W przygotowanie treści na stronę zaangażowany był z kolei m.in. rzecznik prasowy tarnowskiej policji, asp. sztab. Paweł Klimek, a za oprawę graficzną odpowiada m.in. uczennica Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie Aleksandra Toczek.

W ramach "Mobilnej Akademii Prawa dla Dzieci i Młodzieży" powstał też hip-hopowy teledysk, przygotowany przez mecenasa Witolda Krzaka, który jest również autorem słów piosenki oraz wykonawcą. Wideoklip zachęca do udziału w szkoleniach z wiedzy prawnej, a biorą w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Woli Rzędzińskiej.

ac / źródło fot. UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821