"Paczka dla Ukrainy" - nowa akcja Caritas w diecezji tarnowskiej. Potrzebne są produkty spożywcze i higieniczne
access_time 2022-03-07 11:15:00
Caritas Diecezji Tarnowskiej włącza się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Ukrainy”, zainicjowaną przez Caritas Polska. Chodzi o przygotowanie i przekazanie na Ukrainę 200 tys. paczek, w tym 4 tys. z diecezji tarnowskiej, w których znajdą się m.in. żywność, środki higieniczne i kosmetyczne.

Caritas Polska niebawem dostarczy do parafii diecezji tarnowskiej specjalne kartony o wymiarach 53x40x30 cm, które chętni będą mogli wypełniać artykułami zgodnie z listą opracowaną przez Caritas. Są na niej głównie produkty spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia oraz artykuły higieniczne (dokładna lista poniżej w pliku pdf i na stronie caritas.pl/ukraina). Waga paczki ne może przekraczać 18 kg.

- To są przede wszystkim rzeczy pierwszej potrzeby, czyli różnego rodzaju środki żywnościowe, chemiczne i higieny osobistej. Nie ma tu natomiast w ogóle mowy o odzieży i zabawkach. Tylko rzeczy najbardziej potrzebne. W takiej paczce powinno się znaleźć bardzo dużo różnych środków, tak żeby mogła być wykorzystana przez całą rodzinę, czyli przez osoby starsze, przez ludzi dorosłych i dzieci, nawet te najmniejsze, czyli np. odżywki dla niemowląt, soczki, przeciery itp. - przekazał ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej i przewodniczący Zespołu Kryzysowego ds. Pomocy Uchodźcom z Ukrainy oraz Osobom Cywilnym w Ukrainie.

Przygotowane paczki trafią do punktu zbiorczego w Leżajsku, a stamtąd zostaną przesłane do rodzin w Ukrainie.

W trakcie konferencji prasowej w siedzibie kurii, poinformowano również, że w wielu parafiach diecezji tarnowskiej uchodźcy z Ukrainy zostali już przyjęci przez osoby prywatne. - Powoli staramy się zbierać od księży proboszczów informacje, w których parafiach uchodźcy już się pojawiają. Mamy do tego założony specjalny kwestionariusz internetowy. W Tarnowie, w Zalasowej, w Jurkowie koło Limanowej, w Rzuchowej - jest bardzo wiele takich miejsc, gdzie ci uchodźcy już są. Z biegiem czasu, rozpoznając potrzeby tych osób w poszczególnych domach, parafialne zespoły Caritas będą na miarę potrzeb spieszyć z pomocą - powiedział ks. Michał Dąbrówka, koordynator współpracy organizacji diecezjalnych z Caritas.

Podczas spotkania podkreślano również, że zaangażowany w pomoc Ukrainie Kościół, współpracuje w tym zakresie z władzami cywilnymi. - Caritas nie zastępuje i nie zastąpi w żadnym przypadku władz państwowych, ani władz samorządowych. Od samego początku przyjęliśmy zasadę, żeby ta pomoc, która będzie i jest już udzielana poprzez diecezje, czy poprzez Caritas, była w stałej współpracy z władzami państwowymi i samorządowymi, bo tylko wtedy będzie mogła być ona skuteczna i tylko wtedy będzie skoordynowana. Nie możemy iść dwoma różnymi torami - tłumaczył ks. Zbigniew Pietruszka.

ac / fot. T. Schenk

Ocena artykułu:
1 2 3 4 5
mode_edit
account_circle

DYSKUSJA MODEROWANA

Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twój komentarz pojawi się na stronie po zaakceptowaniu go przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowany żaden komentarz zawierający obraźliwe wulgaryzmy wypowiedziane wprost lub skrótami. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.

testststs 10,2,9,1,A,821

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się™ na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, Że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

OK, rozumiem

Zamknij