W środę rusza rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą otrzymać numer PESEL
access_time 2022-03-15 11:20:00
W najbliższą środę 16 marca w urzędach gmin i miast rozpocznie się rejestracja uchodźców z Ukrainy. Osoby, które chcą pozostać w Polsce, mogą złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL. Dostaną również profil zaufany i dostęp do e-usług. Wszystko po to, by mieli łatwiejszy kontakt z polskimi urzędami, np. przy składaniu wniosków o 500 plus.

W związku z wchodzącą w życie tzw. specustawą ukraińską, od najbliższej środy w urzędach miast i gmin rozpocznie nadawanie numerów PESEL oraz zakładanie profili zaufanych obywatelom Ukrainy, uciekającym ze swojego kraju przed wojną. Na mocy ustawy uchodźcy mogą też podjąć w Polsce pracę, uzyskają bezpłatny dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji, świadczeń rodzinnych, 500 plus, 300 plus i innych. Ponadto otrzymają jednorazowy zasiłek w wysokości 300 zł dla każdej osoby w rodzinie.

W Tarnowie wnioski o nadanie numeru PESEL i profilu zaufanego przyjmowane będą w budynku urzędu miasta przy ul. Nowej 4. - Aby złożyć wniosek należy posiadać rejestrację wjazdu uzyskaną podczas kontroli granicznej lub przez komendanta placówki Straży Granicznej. Ze względu na odnotowaną dużą liczbę obywateli Ukrainy w mieście i regionie, prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość - informuje Lucyna Bielatowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMT.

Od środy, 16 marca, również osoby, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy mogą wnioskować o wsparcie finansowe. Ustawa gwarantuje 40 zł za każdy dzień pomocy, czyli 1200 zł miesięcznie. Świadczenie będzie przyznawane na dwa miesiące.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821