Parlamentarzyści i samorządowcy z regionu tarnowskiego modlili się o pokój w Ukrainie
access_time 2022-03-18 13:22:00
W Dąbrowie Tarnowskiej parlamentarzyści i samorządowcy z regionu tarnowskiego modlili się w intencji pokoju w Ukrainie. Mszy świętej w kościele NMP Szkaplerznej przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Parlamentarzyści i samorządowcy z diecezji tarnowskiej wzięli udział w wielkopostnym dniu skupienia, który odbył się w parafii NMP w Dąbrowie Tarnowskiej. Modlili się w intencji pokoju w Ukrainie.

- Bolesne dzieje ludzkości tyle razy już pokazały, czym kończą się różne formy budowania świata bez odniesienia do Boga - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż, przywołując destrukcyjne działanie dwóch systemów totalitarnych XX wieku. - Porzucenie Boga i sprzeniewierzenie się Jego woli zawsze kończy się degradacją samego człowieka i wielkim nieszczęściem. Podobnie wypaczanie tego, co mówi Bóg lub używanie Go instrumentalnie do swoich celów, nie jest niczym innym jak tragicznym upadkiem w ciemność zakłamania i nieprawości.

Biskup zwrócił uwagę, że niezwykle ujmujące jest to, że w miarę możliwości przyjmujemy uchodźców wojennych pod dachy naszych domów, a nie tworzymy dla nich obozów.

- Dajemy im dom i przyjmujemy do naszych wspólnot. Fakt, że Polska przyjęła już około 2 mln uchodźców z Ukrainy, zwłaszcza kobiet i dzieci uciekających przed okropnościami wojny, to dosłownie wypełnienie tego, czego uczy nas Jezus - mówił biskup. - Otwierając w tych niespokojnych czasach nasze serca oraz drzwi domów dla potrzebujących, na nowo odkrywamy własne człowieczeństwo i wartość ludzkiej wspólnoty solidarnej wobec bestialstwa zrodzonego przez zło.

Bp Andrzej Jeż tłumaczył również, że nowa sytuacja wymaga połączenia sił i niezbędnej współpracy na różnych poziomach.

- Pierwszy zapał w pomaganiu z czasem osłabnie. Mogą też się pojawić napięcia w społeczeństwie w dostępie do usług, miejsc pracy, poczucie niesprawiedliwego traktowania w zakresie edukacji, służby zdrowia czy możliwości korzystania z pomocy społecznej. Jest to wyzwanie dla instytucji państwowych i samorządowych. Kościół jednak ma świadomość spoczywającego na nim zadania mądrego duszpasterskiego towarzyszenia tym procesom, pomagania i budowania klimatu miłosiernej miłości, która wiele potrafi znieść - zaznaczył.

ac / źródło starostwo powiatowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821