Duże zainteresowanie infolinią ZUS w języku ukraińskim. O co najczęściej pytali uchodźcy?
access_time 2022-03-22 18:36:00
Blisko 850 połączeń odebrali konsultanci podczas pierwszego dnia działania specjalnej infolinii w języku ukraińskim.

W poniedziałek  ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim.  Dotyczy świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. z powodu konfliktu zbrojnego. Konsultanci udzielili 845 porad, w tym 637 w języku ukraińskim i 208 w języku polskim.

Klienci najczęściej pytali, jakie świadczenia mogą otrzymać z ZUS i co będzie potrzebne, by złożyć wniosek - o to zapytały 362 osoby. Niemal 90 pytań dotyczyło konkretnego wniosku, a 49 terminu ich składania. Największe zainteresowanie było wnioskiem 500+. Blisko 80 osób chciało dowiedzieć się, jak zarejestrować konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Najczęściej klienci pytali w innych tematach: o Kartę Polaka, czy na jej podstawie można ubiegać się o świadczenia z ZUS. Również jakie dokumenty są potrzebne, aby złożyć wniosek oraz w jaki sposób złożyć wniosek (pytania wynikające z braku wniosku w języku ukraińskim). Obywatele Ukrainy chcieli wiedzieć także co ze świadczeniami, jeśli ponownie przekroczą granicę polsko-ukraińską lub gdy granicę przekroczono z innym państwem. Dzwoniący pytali o sprawy, które są w kompetencji innych instytucji – gmin czy banków.

Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl. Wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy.

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na PUE ZUS.

źródło ZUS, fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821