Niebiesko-żółte parasolki nad ulicą Piekarską mocno poróżniły mieszkańców
access_time 2022-05-02 12:00:00
Na ulicę Piekarską w Tarnowie wróciły parasolki. Tym razem jednak nie wielokolorowe, jak dotychczas, tylko niebiesko-żółte. Instalacja nie wszystkim się spodobała.

Od piątku przestrzeń nad ulicą Piekarską w Tarnowie znów zdobią parasolki. Zakątek wzorowany na portugalskim projekcie "Umbrella Sky" z miasta Águeda to inicjatywa Galerii Twórczości Artystów Niepełnosprawnych "Aniołowo". Do tej pory parasolki zawsze były wielobarwne, w tym roku jednak postawiono na kolory niebiesko-żółte. Rzecz jasna, nieprzypadkowo. Instalacja ma nawiązywać do barw flagi Ukrainy i jednocześnie herbu Tarnowa.

- Galeria Aniołowo przy ulicy Piekarskiej od blisko 10 lat przy ulicy promuje twórczość artystów niepełnosprawnych, którzy w jakimś sensie są wykluczeni społecznie albo mają jakieś problemy z adaptacją społeczną. To samo dotyczy Ukraińców w Polsce, którzy nie są tutaj z przypadku, tylko u nich jest wojna. I w tym sensie oni również mają problemy społeczne. Dlatego cieszymy się, że barwy Tarnowa i Ukrainy są takie same - tłumaczył w rozmowie z Radiem Kraków Mariusz Szumlański z Galerii Aniołowo.

Inicjatywa nie wszystkim jednak się spodobała i wywołała burzliwą dyskusję w sieci. Wiele osób uważa, że ulica straciła swój wyjątkowy urok i teraz zamiast budzić radość i pozytywne skojarzenia, wywołuje niepotrzebne kontrowersje. 

"Parasolki nad ulicą, to pomysł rodem z Portugalii, powielany w różnych kompilacjach na całym świecie. W zamyśle miały cieszyć oczy, a nie być orężem jakiejkolwiek ideologii. Czy nie mogłoby tak pozostać?" - komentuje w internetowym wpisie Piotr Kukla z BWA.

"Barwy barwami...ale moim zdaniem powinny być kolorowe, miały swój niepowtarzalny charakter..." - ocenia inna tarnowianka.

"Nie popieram barw parasolek. Zawsze były kolorowe i niech tak pozostanie. Bez przesady z tą solidarnością z Ukrainą. W naszym kraju jak widać panuje żółty i niebieski. Gdzie podziała się biel i czerwień?" - krytykuje internautka.

Tarnowska "Umbrella Sky" tradycyjnie będzie eksponowana do końca sezonu letniego.

ac / fot. Galeria "Aniołowo"

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821