Święto Konstytucji 3 Maja. Obchody w Tarnowie
access_time 2022-05-03 22:36:00
Była msza św. w intencji ojczyzny, złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza i koncert Orkiestry Dętej Grupy Azoty - w Tarnowie odbyły się obchody upamiętniające 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 r. Obok Święta Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu w 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej– nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja majowa regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm.

W Tarnowie uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny w katedrze o godz. 12. Tuż po jej zakończeniu, przedstawiciele m.in. władz miasta, środowisk kombatanckich, patriotycznych i szkół, ale też lokalni politycy, harcerze i Bractwo Kurkowe, złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Obchody zwieńczył koncert Orkiestry Dętej Grupy Azoty S.A. w Amfiteatrze Letnim.

ac/ fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821