Rozpoczęły się matury. Na egzaminie z języka polskiego „Pan Tadeusz” i „Noce i dnie”
access_time 2022-05-04 14:00:00
W środę 4 maja rozpoczęły się matury. Ponad 2 tysiące uczniów tarnowskich liceów i techników przystąpiło o godz. 9 rano do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.

Egzamin pisemny na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Tak jak w ubiegłych latach, zdający musieli rozwiązać test i napisać rozprawkę. W części otwartej do wyboru były trzy tematy. Pierwszy brzmiał: "Czym dla człowieka jest tradycja?", a punktem wyjścia do rozważań był fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, drugi wymagał odwołania się do fragmentu "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej oraz odpowiedzi na pytanie "Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?", natomiast trzeci związany był z interpretacją wiersza Józefa Barana "Najkrótsza definicja człowieka".

Jak informuje tarnowski magistrat, w tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło 2 179 uczniów, w tym 33 do matury międzynarodowej. Z braku zaliczenia lub chęci, w maju testu nie będą pisały 83 osoby. Jako przedmiot dodatkowy maturzyści najczęściej wybierali język angielski rozszerzony, sporo z nich zainteresowało się także językiem polskim, matematyką, a także geografią. Kilkoro uczniów będzie zdawać filozofię, historię sztuki, wiedzę o społeczeństwie, język francuski, ukraiński, włoski i rosyjski.

W czwartek maturzyści zmierzą się z egzaminem z matematyki, a w piątek z języka obcego.

ac / fot. P. Topolski, archiwum UMT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821