Tarnów otrzymał 15 mln zł z Funduszy Norweskich. Na co je wyda?
access_time 2022-05-09 09:04:00
Ponad 3 mln euro, czyli przeszło 15 mln złotych, trafi do Tarnowa w ramach programu „Rozwój lokalny” finansowanego z Funduszy Norweskich. Miasto planuje przeznaczyć środki na ponad 50 różnych zadań.

Prezydent Roman Ciepiela podpisał z ministrem funduszy i polityki regionalnej, Grzegorzem Pudą, umowę o dofinansowanie inwestycji w ramach projektu „Tarnów - Nowe Spojrzenie”, finansowanego z tzw. Funduszy Norweskich. Samorząd otrzymał 15 milionów złotych na 55 różnych zadań, które mają służyć rozwojowi miasta i podniesieniu jakości życia mieszkańców. Wśród nich są m.in. remont budynku dawnego Pałacu Ślubów i utworzenie w nim Tarnowskiego Centrum Dialogu, adaptacja piwnic w kamienicy przy Rynku 4, gdzie powstaje Tarnowski Park Doświadczeń - Pasaż Odkryć, projekt budowy wielopoziomowego parkingu przy tarnowskim oddziale Urzędu Wojewódzkiego, czy nasadzenie dużej ilości zieleni.

W projekcie „Tarnów. Nowe spojrzenie” 16 zadań opracowało też osiem stowarzyszeń, fundacji i instytucji, które otrzymają na ich realizację łącznie ponad 3 mln zł. Własne inicjatywy zrealizują: Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, Stowarzyszenie Made in Tarnów, Stowarzyszenie Restauracji w Tarnowie, Polskie Forum Klimatyczne, Fundacja EduMocni, Fundacja Auxlilium, Izba Przemysłowo-Handlowa i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

W całym kraju o pieniądze z programu „Rozwój lokalny” starało się 255 miast. W drugim etapie komisja konkursowa wyłoniła 50 miast, a w finale znalazło się 29 miast, w tym Tarnów, który zajął najwyższą lokatę, uzyskując łączną punktację 203,67.

- Oceniający jednoznacznie określili, iż tarnowski projekt był najbardziej dopracowany, spójny, najlepiej odpowiadał na obecne wyzwania i wskazywał na możliwości wykorzystania wewnętrznych potencjałów miasta. Wielkie gratulacje należą się wszystkim, którzy pracowali nad projektem - powiedział Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

ac / fot. P. Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821