Od lipca w Tarnowie zacznie działać pierwsze miejskie hospicjum stacjonarne
access_time 2022-05-13 13:19:00
W lipcu w Mościckim Centrum Medycznym w Tarnowie zostanie uruchomione pierwsze miejskie hospicjum stacjonarne. Opiekę znajdzie w nim 12 pacjentów. Do tej pory Tarnów był jedynym z dużych miast w Małopolsce, które nie posiadało tego rodzaju placówki.

Po kilku latach starań w Mościckim Centrum Medycznym rozpocznie działalność pierwsze miejskie hospicjum stacjonarne. Będzie się ono mieścić na drugim piętrze budynku w pokojach jedno- i dwuosobowych. Pierwsi chorzy zostaną przyjęci już w lipcu.

- Dwukrotnie składany wniosek do NFZ nie był akceptowany, w uzasadnieniu twierdzono, że wszystkie potrzeby z tego tytułu są zaspokojone, bo najbliższe hospicjum jest w Dąbrowie Tarnowskiej i w Brzesku. W tej chwili, w odpowiedzi na ogłoszony konkurs i złożony niosek, doszło do zatwierdzenia kontraktu i możemy z dużym zadowoleniem powiedzieć, że tego typu usługi będą od lipca świadczone w Tarnowie - mówił podczas konferencji prasowej prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Prezydent zaznaczył, że potrzeby są duże. - 24 procent tarnowian umiera z powodów onkologicznych. To jest niestety bardzo duży odsetek, tylko jeden procent więcej umiera z powodów kariologicznych. W ciągu trzech lat pomiędzy 2017 a 2019 r., bo takie statystyki są najbardziej aktualne, w Tarnowie zmarły na raka 782 osoby. W tej chwil w Tarnowie leczy się 3 tysiące osób. Nie sposób przewidzieć jaki procent z nich będzie wymagał opieki hospicyjnej, ale wiemy że ten odsetek jest dość duży - wskazywał Ciepiela.

W hospicjum stacjonarnym przygotowanych jest 12 miejsc. Pacjenci będą mieć zapewniony stały dostęp do opieki lekarskiej i całodobową opiekę pielęgniarską.

- Udało nam się spełnić warunki, bo żeby taką usługę świadczyć trzeba mieć zabezpieczoną kadrę - lekarzy, pielęgniarki z określonymi specjalnościami, psychologów, psychiatrów, również wszelkie warunki lokalowe - mówił Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego. Prezes jednocześnie podkreślił, że po uruchomieniu hospicjum w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w MCM nadal realizowane będą świadczenia, które obejmują leczenie, pielęgnację i rehabilitację chorych

- Chciałbym zdementować pojawiające się pogłoski, że w Mościckim Centrum Medycznym nie będą realizowane usługi Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, tylko hospicjum. Absolutnie tak nie jest. Gdy od 1 lipca będziemy realizowali usługi hospicyjne, równocześnie będziemy realizować, tak jak dotychczas, usługi Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego na 53 łóżkach, a na 16 łóżkach komercyjnie, ponieważ nie mamy kontraktu na całość. Ratujemy się tzw.komercją, ale z tego co wiemy konkurs na ZOL będzie ogłoszony na koniec roku i będziemy w nim startować. Mam nadzieję, że też wygramy i będziemy mieć te usługi na całość - tłumaczył Jan Musiał.

Umowa z NFZ na opiekę hospicyjną zostanie popisana na 5 lat. Będzie ona bezpłatna dla osób ubezpieczonych, a do skorzystania z niej niezbędne będzie skierowanie wystawione przez lekarza.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821