Zbliża się 36. Tarnowska Nagroda Filmowa. Zobacz program
access_time 2022-05-16 11:23:00
Tarnów już po raz 36. zamieni się w stolicę polskiego kina. Wszystko za sprawą Tarnowskiej Nagrody Filmowej, która rozpocznie się 27 maja i potrwa do 4 czerwca. W tym roku festiwal zainauguruje spektakl Teatru Migro – „Echa”.

W tym roku kinomaniacy będą mogli obejrzeć 12 filmów konkursowych. Tradycyjnie będą też wystawy, koncerty, spotkania z twórcami, spektakl oraz coś dla młodego widza. Festiwal, ze względu na aktualną sytuację za wschodnią granicą, rozpocznie się od seansu filmu „Nosorożec” ukraińskiego reżysera Olega Sentsova. W tym samym dniu (27 maja) w Amfiteatrze Letnim zaprezentuje się Teatr Migro ze spektaklem „Echa” reżyserii Moniki Kozłowskiej. Przedstawienie opowiada o Kresach Wschodnich. To nie tylko opowieść o przeszłości, ale także zaproszenie do przyjrzenia się własnym korzeniom.

Wśród projekcji konkursowych znalazły się: „Infinite storm” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta,  „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutty,  „Powrót do tamtych dni” Konrada Aksinowicza, „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka, "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego, „Sonata” Bartosza Blaschkego, „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego, „Wiarołom” Piotra Złotorowicza,  „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego, „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej, „Magdalena” Filipa Gieldona.

Organizatorzy zaplanowali także filmy młodego widza. Pierwsza część zostanie wyświetlona 28 maja, a kolejna dwa dni później, w poniedziałek. Drugi zestaw bajek konkursowych dzieci będą mogły zobaczyć 31 maja oraz 2 czerwca.

O tym, do kogo trafi statuetka „Maszkarona”, zdecyduje jury pod przewodnictwem Wojciecha Marczewskiego. Laureatem nagrody za całokształt twórczości w tym roku został Jerzy Stuhr. Galę wręczenia nagród zaplanowano w sobotę 4 czerwca w Amfiteatrze Letnim. Odbędzie się tam także koncert muzyki filmowej w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów z udziałem solistów. Dzień później zostaną wyświetlone projekcje wszystkich nagrodzonych filmów.

Program festiwalu uzupełnią również koncert przedwojennych piosenek w wykonaniu Moniki Borzym oraz wystawa w Biurze Wystaw Artystycznych plakatów Sławomira Iwańskiego, tegorocznego autora afisza 36. TNF (wernisaż zaplanowany na 2 czerwca).

Przedsprzedaż biletów na projekcje uruchomiona zostanie dzisiaj (16 maja) o godzinie 14. Można je kupić online oraz w kasie kina. Szczegółowy program na poszczególne dni można znaleźć tutaj.

ac / fot. P. Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821