Małopolska wśród województw o największej liczbie uchodźców. Na pomoc rząd przeznaczył ponad 200 mln zł
access_time 2022-05-18 13:02:00
Od początku zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę granicę z Polską przekroczyło 3,442 mln osób. Małopolska znajduje się wśród województw o największej liczbie przyjętych uchodźców.

Jak poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita, na kompleksową pomoc dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Małopolsce rząd przeznaczył do tej pory ponad 206,8 mln zł. Z tej kwoty ponad 98,4 mln zł zostało przeznaczone na zakwaterowanie systemowe. Środki te są przekazywane starostom, którzy następnie wypłacają je podmiotom udostępniającym poszczególne obiekty.

Prawie 66,4 mln zł to kwota przekazana przez wojewodę gminom na zakwaterowanie w mieszkaniach prywatnych (czyli tzw. „40 zł”). Na pomoc w postaci wypłaty jednorazowego świadczenia 300 zł przekazano do tej pory prawie 28,6 mln zł, a świadczenia rodzinnego blisko 1,4 mln zł. Realizowane są również zadania z zakresu posiłku doraźnego - prawie 2 mln zł i pomocy psychologicznej - 169 tys.zł.

- Współpraca w Małopolsce pomiędzy administracją rządową a samorządami przebiega bardzo sprawnie. Jesteśmy w stałym kontakcie i na bieżąco monitorujemy sytuację. Dziękuję samorządom, które są wśród liderów realizowanych wypłat. Bardzo nam zależy na tym, aby środki były sprawnie przekazywane i osobom prywatnym, i przedsiębiorcom. W przypadku świadczenia „40 zł” z ok. 66,4 mln zł, które przekazaliśmy samorządom, ok. 40,4 mln zł zostało wypłaconych mieszkańcom przez samorządy, a w przypadku świadczenia „300 zł” – przekazaliśmy 28,6 mln zł, a gminy wypłaciły uchodźcom ok. 21,5 mln zł. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie proces ten jeszcze bardziej przyspieszy - podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda zaznaczył, że jednostki samorządu terytorialnego otrzymały też sprzęt potrzebny do nadawania Ukraińcom numerów PESEL. Na realizację tego zadania, w tym także czynności związanych z koniecznością wykonania zdjęcia do wniosku, przekazano samorządom prawie 3,5 mln zł.

Do wtorku 17 maja maja spośród przebywających w naszym województwie uchodźców z Ukrainy o numer PESEL wystąpiło 110 754 osób. Najwięcej, bo 25 914 takich numerów nadano w Krakowie. Na drugim miejscu jest punkt w Krynicy-Zdroju - 2392 , a na trzecim w Skawinie - 2149. W Tarnowie nadano 1615 numerów PESEL.

W Małopolsce do organizacji pozarządowych pomagającym uchodźcom przekazano w dotychczasowych transzach blisko 792 tys. zł; wartość podpisanych dziewięciu umów opiewa na prawie 1,4 mln zł.

- Od początku podejmowanych działań zaprosiliśmy do współpracy organizacje pozarządowe i od samego początku mogliśmy liczyć na ich szerokie zaangażowanie. Zabezpieczenie medyczne, wsparcie prawne, zbiórki rzeczowe, kursy języka polskiego czy wreszcie wsparcie w zakresie prowadzenia punktów recepcyjnych i informacyjnych - to tylko niektóre z projektów, w których uczestniczą NGO - podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.

ac / fot. MUW

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821