Wystawa, wykład i warsztaty. Tarnowskie BWA honoruje Mirona Białoszewskiego w 100. rocznicę jego urodzin
access_time 2022-05-19 13:00:00
W Noc Muzeów w siedzibie BWA otwarta została wystawa Antoniny Janus-Szybist „Którędy wyjść ze słowa. Hommage à Białoszewski”, inspirowana twórczością Mirona Białoszewskiego. W związku z tym, że w tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 39. rocznica śmierci wybitnego poety, prozaika i dramatopisarza, we wtorek 7 czerwca odbędzie się również wykład poświęcony jego twórczości. Wygłosi go dr hab. Tomasz Kunz, wykładowca UJ.

Tomasz Kunz to literaturoznawca, tłumacz, historyk i teoretyk literatury, redaktor i pracownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się m.in. twórczością Tadeusza Różewicza, Rafała Wojaczka, Mirona Białoszewskiego i Marcina Świetlickiego. Jest autorem książek "Strategie negatywne w poezji Tadeusza Różewicza. Od poetyki tekstu do poetyki lektury" (Kraków 2005) oraz "Więcej niż słowa Literatura jako forma istnienia" (Kraków 2019). Jako tłumacz przełożył na język polski m.in. 9 książek Zygmunta Baumana. Mieszka w Krakowie.

We wtorek 7 czerwca Kunz zaprezentuje w Pałacyku Strzeleckim wykład „Miron Białoszewski. Formy istnienia?”, poświęcony różnym strategiom twórczym i egzystencjonalnym Białoszewskiego, które pozwalały mu zachować niezależność artystyczną i życiową w czasach PRL-u, a jednocześnie uczyniły z niego fascynującego odmieńca polskiej literatury. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Wykład towarzyszyć będzie wystawie Antoniny Janus-Szybist „Którędy wyjść ze słowa. Hommage à Białoszewski” (na zdj.). Ekspozycję można oglądać do 12 czerwca. Spotkanie z artystką i oprowadzanie po wystawie zaplanowano w niedzielę, 29 maja o godz. 15. Tydzień później, 5 czerwca o godz. 15 malarka poprowadzi natomiast warsztaty dla dzieci „Małe BWA”. Ich koszt to 10 zł. Obowiązują wcześniejsze zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl.

ac / fot. P. Sroka, archiwum BWA

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821