W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach rezyduje orkiestra z Ukrainy
access_time 2022-05-20 11:00:00
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zaangażowaniu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa znalazła w Lusławicach nie tylko schronienie, ale także warunki do pracy i prób, które umożliwią im przygotowanie się do trasy koncertowej z antywojennym przesłaniem.

Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach przyjęło Młodzieżową Akademicką Orkiestrę Symfoniczną Ukrainy „Słobożański” z Charkowa. Dzięki wsparciu polskiego resortu kultury i lusławickiej instytucji, młodzi muzycy dostali szansę na powrót do bezpiecznej i komfortowej pracy artystycznej, przerwanej przed blisko trzema miesiącami rosyjską agresją i zbrodniczymi działaniami wojennymi, szczególnie intensywnymi we wschodniej części Ukrainy i w okolicach Charkowa. Pobyt i próby mają na celu przygotowanie zespołu do cyklu koncertów po Polsce i Stanach Zjednoczonych z antywojennym przesłaniem. Pierwszy z nich zaplanowany jest na 28 maja w sali koncertowej Centrum w Lusławicach.

Warto zaznaczyć, że muzycy, aby opuścić ojczyznę w czasie wojny, musieli uzyskać specjalną zgodę władz ukraińskich - Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej oraz Ministerstwa Obrony. W efekcie członkowie orkiestry spędzą w Lusławicach niewiele ponad miesiąc - do 20 czerwca.

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa powstała w 1993 roku. W 1994 roku na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze została uznana za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Za znaczący wkład w rozwój kultury ukraińskiej i wysoki profesjonalizm w 2008 r. orkiestra otrzymała status akademickiego zespołu wykonawczego. Obecnie w orkiestrze pracują młodzi muzycy z całej Ukrainy. Wielu z nich jest laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów. Orkiestra ma w swoim repertuarze prawie wszystkie światowe arcydzieła muzyki klasycznej, utwory kompozytorów współczesnych oraz muzykę różnych gatunków i stylów. Do wybuchu wojny regularnie uczestniczyła w różnych imprezach okolicznościowych, krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz konkursach.

Dodajmy, że poza orkiestrą z Charkowa, ministerialne wsparcie otrzymały również - Kyiv Symphony Orchestra, która obecnie realizuje trasę koncertową, podczas której gra m.in. w Berlinie, Hamburgu czy Dreźnie oraz Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa "Veryovka", goszczący w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Czwartym projektem wspieranym przez MKiDN jest tworzona przez Teatr Wielki - Operę Narodową we współpracy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku Ukrainian Freedom Orchestra - zespół muzyczny, w skład którego wchodzą czołowi ukraińscy instrumentaliści.

ac / źródło MKiDN, fot. Marek Bebłot

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821