Coraz bliżej uruchomienie pierwszego stacjonarnego hospicjum w Tarnowie. Komu przysługuje i jak starać się o opiekę?
access_time 2022-06-09 11:24:00
Hospicjum w Mościckim Centrum Medycznym rozpoczyna pracę 1 lipca. Będzie dysponowało 12 łóżkami. Kompletowany jest już zespół placówki, a lekarze mogą kwalifikować chorych do skorzystania z tej formy opieki.

Opiekę w placówce sprawować będzie interdyscyplinarny zespół specjalistów. Poza lekarzami tworzą go także pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog, jak również - na życzenie chorego - kapelan. Pobyt i świadczenia są bezpłatne dla pacjenta, w całości refundowane ze środków pochodzących z kontraktu z NFZ. Do rejestracji konieczne są dokumenty, które można pobrać ze strony www spółki. Prócz skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, do przyjęcia potrzebne są także: zaświadczenie lekarskie z aktualnymi wynikami badań, historią choroby i przebiegiem wcześniejszego leczenia onkologicznego. Niezbędna jest także zgoda pacjenta do objęcia opieką paliatywno-hospicyjną oraz upoważnienie do dokumentacji medycznej.

Według danych NFZ obecnie w Małopolsce na milion mieszkańców przypada 102 łóżka hospicyjne. Od lipca będzie to 109 łóżek. Z danych demograficznych wynika, że liczba osób, które potrzebują takiej opieki z roku na rok rośnie. Starzenie się społeczeństwa oraz ogromny postęp medycyny spowodowały znaczne wydłużenie się życia. Choroby wcześniej nieuleczalne w wielu przypadkach stają się przewlekłe.

Świadczenia hospicjum obejmują opiekę nad pacjentami w terminalnej fazie chorób, niepoddających się leczeniu przyczynowemu. W Mościckim Centrum Medycznym będzie ona udzielana w jedno i dwuosobowych pokojach na drugim piętrze budynku. Opieka hospicyjna ukierunkowana jest na poprawę jakości życia. Ma na celu zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie i łagodzenie cierpień. Więcej informacji pod numerem telefonu 14 688 05 23.

MCM / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821