Tarnowskie obchody 150. rocznicy urodzin Jana Szczepanika
access_time 2022-06-09 04:02:00
Decyzją tarnowskich radnych rok 2022 ustanowiony został w Tarnowie Rokiem Jana Szczepanika. Główne obchody przypadać będą 13 czerwca, czyli w 150. rocznicę urodzin genialnego wynalazcy.

Główne obchody jubileuszu przypadać będą w poniedziałek, 13 czerwca. Rozpoczną się one już o godz. 9 na placu Sobieskiego, powitaniem w Tarnowie Jana Szczepanika, podczas którego zaplanowany jest m.in. jego przejazd dorożką przez miasto. Pół godziny później w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza św. w intencji polskich wynalazców. Po jej zakończeniu, o godz. 11 na tarnowskim rynku wykonana zostanie z drona wspólna fotografia z Janem Szczepanikiem. Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem „galicyjskiego geniusza”, o godz. 12.30 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych rozpocznie się Uroczysta Gala Jubileuszowa, podczas której nastąpi wręczenie nagród Jana Szczepanika fundowanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową oraz medali Jana Szczepanika przyznawanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Ostatnim akordem poniedziałkowych obchodów będzie rozpoczynający się o godz. 18 wernisaż wystawy „Jan Szczepanik – geniusz, wynalazca, konstruktor”, na który organizatorzy zapraszają do Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Rynek 20-21).

Dzień wcześniej, w Amfiteatrze Letnim odbędzie się biletowany koncert zespołu Pectus – Szczepanikowie dla Szczepanika. Rozpocznie się on o godz. 20, a poprzedzą go dwie projekcje filmu o Janie Szczepaniku (godz. 18 i 19.40) oraz koncert zespołu Recepcja, którego początek zaplanowano na godz. 18.30.

Z kolei wtorek, 14 czerwca, Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie gościć będzie uczestników Targów Innowacyjności ITAR 2022. Ich rozpoczęcie planowane jest na godz. 10, zgłoszone innowacje oraz wynalazki oceniane będą przez jury w godz. 11-14. Gala Laureatów rozpocznie się natomiast o godz. 16. Innowacjom Tarnowskim towarzyszyć będą: sesje popularno-naukowe oraz zaplanowane na godz. 10.30 i 14 pokazy filmu o Janie Szczepaniku. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie: https://itar.anstar.edu.pl/

Na jubileusz 150-lecia urodzin Jana Szczepanika zapraszają - prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela oraz Tarnowski Komitet Organizacyjny, który tworzą: przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, Naczelnej Organizacji Technicznej – Rada w Tarnowie, Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Fundacji im. Jana Szczepanika, Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Szczepanika w Tarnowie, Tarnowskiego Centrum Informacji oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821