„The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi”. Wystawa z Dubaju otworzyła Dni Miasta Tarnowa
access_time 2022-06-24 12:02:00
Wernisażem wystawy „The Amazing Land of Quarks, Elephants and Pierogi” w Biurze Wystaw Artystycznych rozpoczęły się w czwartek Zdaerzenia, czyli Dni Miasta Tarnowa.

Wystawę po raz pierwszy można było zobaczyć w grudniu 2021 roku w Pawilonie Polskim, którego organizatorem była Polska Agencja Inwestycji i Handlu, podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.

Ekspozycja kierowana jest przede wszystkim do użytkowników niepolskojęzycznych, jednak jej twórcy przekonują, że zainteresuje ona też polskich odbiorców. - Mamy nadzieję, że dzięki jej pierwszej krajowej odsłonie także rodzimi użytkownicy będą mieli okazję na nowo odkryć fascynującą krainę języka polskiego. Zapraszamy więc w niezwykłą podróż po tej fantastycznej i niezbadanej krainie - zachęcają twórcy wystawy.

Wystawa zrodziła się z inspiracji książką „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words”, która jest próbą stworzenia opowieści o polskim języku i kulturze, skierowaną do czytelników obcojęzycznych. Anglojęzyczna publikacja autorstwa Matthew Daviesa, Mikołaja Glińskiego i Adama Żuławskiego została wydana w 2018 roku przez Culture.pl / Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Niepodległa” - w związku z obchodami stulecia odrodzenia państwa polskiego.

Autorką koncepcji wizualnej, projektu graficznego i ilustracji wystawy oraz książki jest tarnowianka Magda Burdzyńska - absolwentka tarnowskiego Liceum Plastycznego i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; projektantka, ilustratorka i malarka. Od 2013 roku współpracuje z BWA Tarnów. Jest laureatką Nagrody Miasta Tarnowa 2021 za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej.

ac / fot. Przemysław Sroka / źródło BWA

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821