Do Tarnowa wracają teatry uliczne. Dwa dni spektakli na rynku
access_time 2022-07-05 04:55:00
Do Tarnowa wracają komedianci, mimy, kuglarze, szczudlarze i błazny. W najbliższy piątek i sobotę na rynku będzie można zobaczyć osiem przedstawień w ramach 35. Ulica Festival.

Tegoroczna edycja festiwalu przebiegać będzie pod hasłem „Horyzont Polski”. Wystąpi w niej osiem teatrów z Polski, Hiszpanii, Togo, Włoch i Szwajcarii.

Jako pierwszy, o godzinie 15 w piątek, wystąpi Teatr Pinezka z Polski z poetyckim widowiskiem „Sen nocy letniej Clowna Pinezki”, bardzo luźno nawiązującym do słynnej sztuki Wiliama Szekspira. „Gdy Clown Pinezka zasypia, leśne wróżki porywają go w magiczny świat fantazji. Marionetki z puszek po konserwach tworzą plejadę fantastycznych postaci, i oczywiście zło walczy z dobrem” - czytamy w opisie spektaklu. Czas trwania widowiska to 50 minut.

O godzinie 16 pojawi się teatr Makata, również z Polski, który zaprezentuje spektakl „Wesele”, inspirowany dramatem Stanisława Wyspiańskiego i tradycjami ludowymi. Spektakl bada tematykę rytualnego połączenia kobiety i mężczyzny. Widowisko będzie miało formę podróży i zaangażuje widzów do uczestnictwa w śpiewach, tańcach i zabawach. Czas trwania – 50 minut.

Następnie - o godzinie 18 na rynek zawitają goście z Hiszpanii. Teatr Kamchàtka ze spektaklem o tej samej nazwie pozwoli na snucie serii subtelnych gier, rzeczywistych i zarazem nieprzewidywalnych, które toczyć się będą między zespołem i publicznością. „Nieświadomi reguł zachowania w mieście, jego tajników i stylu życia, wędrują i odkrywają, jakby przybyli z odległego lądu. Ich pomysłowość i ciekawość powodują, że skrupulatnie badają wszystko wokół, dziecinni w krokach i ruchach. Wszystko jest tu nowe. Kamchàtka to przede wszystkim lustro naszych zachowań wobec Odmiennych, Obcokrajowców, Innych” - informują organizatorzy. Spektakl będzie trwał 60 minut.

Dzień teatralnych wydarzeń zakończą o godzinie 19 artyści z togijskiego teatru Afuma z Togo. Będzie to popis szczudlarski barwnie połączony ze sztuką żonglerki. Aktorzy utworzą żywe rzeźby i wplotą w to elementy komedii. Wszystko to w rytmie afrykańskich bębnów i w atmosferze dobrej zabawy. Widowisko będzie trwać przez 25 minut.

W sobotę rozpocznie się druga część festiwalu. O godzinie 16 zainauguruje ją teatr z Włoch Agro the Clown spektaklem „ImproLocura”. To nieprzewidywalne i zabawne uliczne show, które przełamie codzienny rytm miasta. Z miejskiej rutyny aktorzy wyrwą mieszkańców prowokacyjnym, zabawnym i ekstrawaganckim stylem. Będzie to improwizowany pokaz pantomimy i techniki klaunady. Teatr będzie bawić widzów przez 45 minut.

O godzinie 17 zaprezentuje się teatr Ici’bas Company ze Szwajcarii ze widowiskiem „L’Envers”. Występ ten będzie przebłyskiem szaleństwa na rogu ulicy. Artyści zajmą skrawek sztucznej murawy i zaproszą przechodniów do zatrzymania się i zaczerpnięcia świeżego powietrza, tym samym proponując chwilę oderwania się od codzienności. Czas trwania 40 minut.

Hiszpański teatr Cia.Maduixa o godzinie 18 rozpocznie spektakl „Migrare”. To historia o czterech kobietach, które opuściły ojczyznę, a kraj, do którego przybyły, również je odrzucił. Przemieszczają się, szukając swojego miejsca i możliwości osiedlenia. Czas trwania to 40 minut.

Tarnowski festiwal zamknie występ krakowskiego teatru KTO, który o godzinie 19 pokaże spektakl „Arcadia”. Będzie to seans lamentacyjny bez słów. „Niezależnie od tego, z którego zakątku globu jesteśmy mieszkańcami, zagubiliśmy zdolność przysiadania na ulicznych i osiedlowych ławkach. W najnowszej premierze Jerzy Zoń nakazuje nam wytężać wzrok do wszechwidzenia. Demaskuje czas teraźniejszy jako wybornego mordercę przeszłości” - można przeczytać o spektaklu. Widowisko będzie trwać 60 minut.

fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821