Ma 29 lat, pochodzi ze Zborowic koło Ciężkowic i właśnie został najmłodszym w Polsce profesorem tytularnym
access_time 2022-07-22 08:33:00
Mateusz Hołda został pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia. 4 lipca postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Do tej pory najmłodszym polskim profesorem był Krzysztof Sośnica z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Mateusz Hołda urodził się w 1992 roku w Tarnowie, ale pochodzi ze Zborowic (gm. Ciężkowice) - tam mieszkał i się wychował. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie oraz Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od początku swojej kariery naukowej związany jest z Katedrą Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmuje się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego.

"To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec. Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw - było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tego sukcesu - jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek" - napisał w mediach społecznościowych prof. Mateusz Hołda.

Jak podaje biuro prasowe Uniwersytetu Jagiellońskiego, 29 letni badacz jest absolutnym rekordzistą, bo do tej pory najmłodsi profesorowie w Polsce otrzymywali ten tytuł po "trzydziestce". Dwa lata temu profesorem w wieku 35 lat został Krzysztof Sośnica z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wiosną tego roku nominację uzyskał 36-letni Paweł Chmielarz z Politechniki Rzeszowskiej. W 2005 roku najmłodszym uczonym z tytułem profesora był 37-latek - Marek Ogiela z Akademii Górniczo-Hutniczej. Jesienią 2021 roku do grona profesorów dołączył z kolei, ukończywszy 38 lat, Wojciech Piątek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prof. Mateusz Hołda w 2017 roku zakończył przewód doktorski, będąc studentem VI roku kierunku lekarskiego. Był to pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy student przed ukończeniem studiów magisterskich otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Ponad 2 lata temu został najmłodszym w historii polskiej nauki posiadaczem stopnia doktora habilitowanego. Rada Dyscypliny Nauki Medyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego nadała mu ten tytuł na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem „"Atrial septal pouch - occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure".

Najmłodszy polski profesor od lat związany jest z Katedrą Anatomii UJ CM, przy której w 2013 roku założył międzynarodowy zespół naukowy HEART - Heart Embryology and Anatomy Research Team zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego. Na dorobek naukowy profesora Hołdy składa się niemal 100 publikacji w wiodących czasopismach naukowych, w tym m.in. w "Annals of Anatomy", "International Journal of Cardiology", "Europace", "Journal of Anatomy", "JACC: Cardiovascular Interventions", "Stroke", "JASE". W 2019 roku amerykańskie czasopismo "Forbes" umieściło go na liście "30 under 30" w prestiżowym gronie osób, które choć nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach. W tym samym roku został uznany przez brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.

Prof. Mateusz Hołda jest m.in. stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki, kilkukrotnym laureatem nagród ministra nauki, Diamentowego Grantu, Studenckiego Nobla oraz Lauru Medycznego im. dr. Wacława Mayzla. Członek Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także European Society of Cardiology, American Association of Anatomists i American Association of Clinical Anatomists.

ac / źródło, fot.: Uniwersytet Jagielloński

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821
Z tej kategorii
Pomysł na weekend

2025-09-18 Wiadomości

Nie masz żadnych planów na weekend? Nie wiesz, czy coś ciekawego dzieje się w mieście i okolicach? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilkadziesiąt propozycji.

Tarnowscy radni zdecydowali ws. wschodniej obwodnicy. Jakub Kwaśny: "Taka decyzja zamyka dla mnie temat"

2025-09-18 Wiadomości

Tarnów nie przystąpi z Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do wykonania dokumentacji projektowej na budowę wschodniej obwodnicy miasta. Podczas środowej (17 września) sesji radni byli w tej sprawie równo podzieleni.

Tarnowscy radni podnieśli podatek od nieruchomości

2025-09-17 Wiadomości

Podczas środowej sesji (17 września) tarnowscy radni zgodzili się na podniesienie stawek podatku od nieruchomości. Uchwała przeszła za zgodą członków Koalicji Obywatelskiej i Naszego Miasta Tarnowa. Propozycje Jakuba Kwaśnego odrzucili radni Prawa i Sprawiedliwości.

Dzień Sybiraka i 86. rocznica inwazji ZSRR na Polskę. Obchody w Tarnowie

2025-09-17 Wiadomości

W środę, 17 września w Tarnowie odbyły się uroczystości w ramach 86. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka. Pamięć zesłanych na Sybir uczcili m.in. parlamentarzyści, władze miasta i powiatu tarnowskiego, członkowie Związku Sybiraków, służby mundurowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta.

Wyścig do budowy krematorium? Kolejna tarnowska firma z branży funeralnej chce wybudować spopielarnię zwłok. Gdzie tym razem?

2025-09-18 Wiadomości

Jeden z tarnowskich przedsiębiorców pogrzebowych zainteresowany jest wybudowaniem spopielarni zwłok na terenie lasku Sośnina, obok cmentarza w Mościcach. Zwrócił się do prezydenta miasta z prośbą o objęcie projektu szybką ścieżką administracyjną.

Uwaga kierowcy - ruch wahadłowy na Tuchowskiej w Tarnowie

2025-09-16 Wiadomości

Od środy do piątku (17 - 19 września) na ulicy Tuchowskiej w Tarnowie (w rejonie węzła południowej obwodnicy (DK94) kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu. Powodem są prace zlecone przez GDDKiA.

Europejski Tydzień Mobilności w Tarnowie. Darmowa komunikacja dla kierowców, znakowanie rowerów, piknik

2025-09-16 Wiadomości

W poniedziałek, 22 września przypada Dzień bez Samochodu, który jest kulminacyjnym punktem Europejskiego Tygodnia Mobilności. Z tej okazji właściciele samochodów będą mogli za darmo skorzystać z przejazdów komunikacją miejską w Tarnowie.

Władze Tarnowa chcą podnieść podatek od nieruchomości. Decyzja w rękach radnych

2025-09-15 Wiadomości

Prezydent Tarnowa kolejny raz che podnieść podatek od nieruchomości. Projekt przewiduje zwiększenie stawek o około 5 procent, czyli więcej niż wynosi wskaźnik inflacji. Podczas najbliższej sesji, którą zaplanowano na środę 17 września, radni ustalą, czy uchwała wejdzie w życie.

Polecane
Wielka lekcja WF-u w Arenie Jaskółce Tarnów

2025-09-18 Sport

Ponad 350 uczniów szkół ponadpodstawowych z Tarnowa i regionu wzięło udział w wielkiej lekcji WF-u, zorganizowanej w czwartek (18 września) w Arenie Jaskółce Tarnów w ramach kolejnej edycji Tarnowskiego Dnia Sportu. Pod okiem sportowców nastolatkowie uczestniczyli w rozgrzewce, a następnie próbowali swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych, m.in. karate, biegach, boksie, koszykówce, siatkówce czy piłce nożnej.

Trwa Festiwal Tarnowianie. Owacje na stojąco po spektaklu „Widelec w głowie”

2025-09-18 Kultura

W Centrum Sztuki Mościce trwa Festiwal Tarnowianie. W środę, 17 września można było obejrzeć spektakl komediowy „Widelec w głowie”. Sztuka w reżyserii Tomasza Sapryka jest ukoronowaniem 50-lecia pracy artystycznej Elżbiety Jarosik. Aktorka wciela się w postać Teresy - gospodyni domowej, która nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Zobaczcie zdjęcia.

Pomysł na weekend

2025-09-18 Wiadomości

Nie masz żadnych planów na weekend? Nie wiesz, czy coś ciekawego dzieje się w mieście i okolicach? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilkadziesiąt propozycji.

Ukradli alkohol za ponad 2 tysiące złotych. Rozpoznajesz ich?

2025-09-18 Kronika 112

Tarnowska policja poszukuje pary, która w jednym z popularnych dyskontów w Gromniku ukradła alkohol o łącznej wartości 2 347 zł. Komenda opublikowała zdjęcia podejrzanych i apeluje o pomoc.

Tarnowscy radni zdecydowali ws. wschodniej obwodnicy. Jakub Kwaśny: "Taka decyzja zamyka dla mnie temat"

2025-09-18 Wiadomości

Tarnów nie przystąpi z Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do wykonania dokumentacji projektowej na budowę wschodniej obwodnicy miasta. Podczas środowej (17 września) sesji radni byli w tej sprawie równo podzieleni.

Dwa razy włamał się do tego samego komisu. Ukradł citroena i forda, a żeby nie wpaść podmienił tablice rejestracyjne

2025-09-17 Kronika 112

Tarnowska policja zatrzymała 43-latka z powiatu tarnowskiego, który dwukrotnie okradł ten sam komis samochodowy. Funkcjonariusze odzyskali dwa skradzione auta, kluczyki i część gotówki.

Tarnowscy radni podnieśli podatek od nieruchomości

2025-09-17 Wiadomości

Podczas środowej sesji (17 września) tarnowscy radni zgodzili się na podniesienie stawek podatku od nieruchomości. Uchwała przeszła za zgodą członków Koalicji Obywatelskiej i Naszego Miasta Tarnowa. Propozycje Jakuba Kwaśnego odrzucili radni Prawa i Sprawiedliwości.

Dzień Sybiraka i 86. rocznica inwazji ZSRR na Polskę. Obchody w Tarnowie

2025-09-17 Wiadomości

W środę, 17 września w Tarnowie odbyły się uroczystości w ramach 86. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka. Pamięć zesłanych na Sybir uczcili m.in. parlamentarzyści, władze miasta i powiatu tarnowskiego, członkowie Związku Sybiraków, służby mundurowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta.

Centrum Prawno-Finansowe Lex&Profit - Wrzesień 25'

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu jak najlepszego dopasowania zawartości strony do potrzeb Użytkowników. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się™ na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, Że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

OK, rozumiem