W Dąbrowie Tarnowskiej powstanie Małopolskie Centrum Chorób Zakaźnych
access_time 2022-08-18 13:14:00
Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej otrzymał od wojewody małopolskiego symboliczny czek potwierdzający przyznanie 8,2 mln zł na utworzenie Małopolskiego Centrum Chorób Zakaźnych.

W czasie pandemii koronawirusa Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej był przekształcony w szpital covidowy. Pomoc medyczną otrzymywali w nim nie tylko pacjenci z Małopolski, ale także z województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.

- Decyzja o przekształceniu w szpital covidowy nie była łatwa, choćby ze względu na obawy środowiskowe, ale była konieczna ze względu na ówczesną sytuację - powiedział dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej Łukasz Węgrzyn. - W tym czasie, jak i później otrzymaliśmy ogromne wsparcie, rekordowe w historii naszej placówki środki finansowe od polskiego rządu, jak i samorządu województwa małopolskiego - dodał.

Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej jako jedyny w Małopolsce otrzymał rządowe dofinansowanie. Trzy placówki z Małopolski - w Miechowie, Olkuszu i Szpital Żeromskiego w Krakowie - znalazły się na liście rezerwowej. W ramach budowy Centrum o dodatkowe skrzydło rozbudowany zostanie obecny oddział zakaźny, dzięki czemu będzie można przyjmować więcej pacjentów z chorobami zakaźnymi. Całkowita wartość projektu to 8,2 mln zł.

- Decyzja pana Ministra Adama Niedzielskiego pozwoli na zwiększenie dostępności do diagnostyki i usprawni leczenie chorób zakaźnych. Skróci się czas pobytu pacjentów na oddziale. Będzie można objąć opieką jeszcze większą liczbę chorych. Personel medyczny będzie miał więcej możliwości w sytuacjach kryzysowych - podkreśla wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Dodajmy, że niedawno w dąbrowskim szpitalu zakończono remont i przebudowę izby przyjęć, która została dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Całkowita wartość zadania wyniosła ponad 2,6 mln zł, z czego 1 mln zł pochodził z RFIL-u. Szpital otrzymał też od rządu dwa nowe ambulanse z wyposażeniem. Jedna z karetek będzie funkcjonowała w Szczucinie.

ac / fot., źródło MUW

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821