Firma Eurovia w ramach przyszłorocznych Igrzysk Europejskich wyremontuje w Tarnowie drogi za ponad 31 mln zł
access_time 2022-09-12 10:55:00
Samorząd Tarnowa podpisał umowę na modernizację dróg w związku z przyszłorocznymi Igrzyskami Europejskimi. W sumie wykonanych zostanie 13 zadań, głównie w Mościcach. Koszt inwestycji, realizowanych z Rządowego Funduszu Polski Ład to w sumie ponad 31 milionów złotych. Remonty przeprowadzi firma Eurovia Polska S. A.

Oferta firmy Eurovia Polska, opiewająca na ponad 31 mln zł, została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na realizację zadania pn. "Modernizacja infrastruktury drogowej dla potrzeb organizacji Igrzysk Europejskich 2023 r.”. W sumie wpłynęły trzy propozycje. Pozostali oferenci wycenili swoje prace na blisko 49 mln zł i prawie 35 mln zł. 

W ramach inwestycji zaplanowano modernizację skrzyżowań: Czerwonych Klonów - Chemiczna i Traugutta - Czerwonych Klonów oraz ulic: Kwiatkowskiego (od ronda Solidarności do Czerwonych Klonów), Traugutta (od Czerwonych Klonów w kierunku wschodnim) wraz z budową pętli autobusowej nieopodal Miejskiego Domu Sportu oraz drogi wewnętrznej prowadzącej od domu sportu do ul. Kwiatkowskiego, modernizację zajezdni autobusowej w Mościcach i przebudowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Czerwonych Klonów, a także budowę węzła przesiadkowego Błonie-Jana Pawła II. Ostatnim z zaplanowanych zadań jest budowa parkingu przy Stadionie Miejskim przy ul. Zbylitowskiej.

Jak informuje magistrat, trzy zadania - budowa zjazdu i drogi wewnętrznej w obrębie skrzyżowania Chemicznej i Czerwonych Klonów, budowa i przebudowa sygnalizacji świetlnej w ciągu ul. Czerwonych Klonów oraz przebudowa drogi wewnętrznej od skrętu do Miejskiego Domu Sportu w Mościcach do przejazdu kolejowego - zostaną zrealizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wybrany w przetargu wykonawca będzie musiał najpierw opracować dokumentację projektową, a następnie na jej podstawie wykonać roboty budowlane. Projekty umożliwiające zrealizowanie kolejnych inwestycji przygotowali pracownicy Zarządu Dróg i Komunikacji.

- Chcieliśmy maksymalnie przyśpieszyć moment rozpoczęcia prac budowlanych. Mamy przecież świadomość, że czasu jest bardzo niewiele, biorąc pod uwagę bardzo duży zakres planowanych działań. Dla większości tych inwestycji przygotowaliśmy programy funkcjonalno-użytkowe i dokumentacje techniczne, co również przyśpieszy konieczne procedury formalne - w tym pozwolenie na budowę dla jednego z najpoważniejszych i najkosztowniejszych zadań, czyli budowy węzła przesiadkowego przy ul. Błonie i al. Jana Pawła II - mówi Artur Michałek, dyrektor ZDiK. Przy węźle powstaną m.in. parking dla 32 samochodów osobowych i dla czterech autobusów, jezdnie manewrowe, trzy wiaty przystankowe i jedna rowerowa oraz toaleta.

III Igrzyska Europejskie odbędą się w dniach 21 czerwca - 2 lipca 2023 r. Gospodarzami są Małopolska i Kraków. Najlepsi sportowcy rywalizować będą m.in. w Krakowie, Krynicy - Zdroju, Tarnowie i Zakopanem. W naszym mieście rozegrane zostaną zawody w badmintonie, wspinaczce i plażowych odmianach piłki nożnej, piłki ręcznej oraz siatkówki. Miasteczko olimpijskie ulokowane zostanie na terenach sportowych w Mościcach, bo tam rozgrywana będzie większość dyscyplin. Tylko zawody wspinaczkowe odbędą się w hali sportowej PWSZ. Bazą dla sportowców biorących udział w dyscyplinach plażowych ma być kompleks parku wodnego w Mościcach, którego budowa już trwa. Na potrzeby dyscyplin plażowych przebudowywany jest również stadion lekkoatletyczny.

ac / fot. P. Topolski, UMT

Czy III Igrzyska Europejskie to szansa na rozwój i promocję Tarnowa?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821