Szef rządu odwiedził żłobek i przedszkole w Sufczynie. "Dla nas inwestycje w Polsce lokalnej są podstawowym priorytetem"
access_time 2022-09-19 10:10:00
W niedzielę, 18 września, premier Mateusz Morawiecki odwiedził nowo otwarty żłobek i przedszkole w Sufczynie (gm. Dębno). Inwestycja powstała dzięki środkom z budżetu państwa, w tym dzięki programowi Maluch+. Szefowi rządu towarzyszyli m.in.: posłowie Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Wiesław Krajewski, Piotr Sak i wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Dla nas inwestycje w Polsce lokalnej, w Polsce za rogiem, tej Polsce, którą każdy z państwa ogląda na co dzień, są podstawowym priorytetem - zaznaczył szef polskiego rządu.

Premier zwrócił uwagę, że gmina Dębno to jedna z tych gmin, do których dzisiaj więcej osób się wprowadza niż się wyprowadza.

- Gmina Dębno w powiecie brzeskim, położona przecież wcale nie tak bardzo blisko Krakowa, trudno więc powiedzieć by była podkrakowska, to jedna z tych gmin, do której dzisiaj więcej osób się sprowadza, niż stad się wyprowadza. Ten trend rozpoczął się niedawno, dzięki temu, że tutaj trafiły takie inwestycje jak nowe drogi, żłobek, przedszkole, inwestycje wodno-kanalizacyjne i szereg innych - mówił Morawiecki.

Premier zapewniał, że pogodzenie rodzicielstwa z aspiracjami zawodowymi jest dla rządu sprawą priorytetową. - Przez długie lata bardzo wielu rodziców stało przed wyborem: albo praca, albo rodzina, albo kariera, albo dzieci, albo studia, albo dzieci. To był wybór, który stanowił podstawową przeszkodę przed posiadaniem potomstwa i samorealizacją kobiet. Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości ta sprawa jest priorytetowa. Wszystkie nasze działania prowadzą do tego, aby można było pogodzić aspiracje zawodowe z rodzicielstwem, ale także, aby rodzicielstwo nie zamykało drogi do realizacji marzeń zawodowych. Pogodzenie ze sobą tych dwóch wymiarów jest bardzo niełatwe, zwłaszcza dla kobiet, dla mam. I stąd nasz bardzo szeroko zakrojony program żłobkowy - podkreślał Morawiecki.

Inwestycja kosztowała ponad 3 mln zł, z czego ponad 1,9 mln zł stanowi rządowe dofinansowanie.

ac / fot. UMWM

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821