Podwyżka goni podwyżkę. Od października jeszcze drożej za ciepło w Tarnowie
access_time 2022-09-19 14:33:00
Po niespełna miesiącu od ostatnich podwyżek cen ciepła dla mieszkańców Tarnowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ogłasza kolejny wzrost. Od października koszty za ogrzewanie wzrosną o dodatkowe 18 procent.

Od 1 września obowiązuje nowa taryfa za ciepło, dostarczane do mieszkań przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie. Stawka wzrosła średnio o 24,5 procent. Oznacza to, że w przypadku mieszkania mającego 50 m2, o średniej efektywności energetycznej, rachunki wzrosną o około 43 zł. To jednak nie koniec podwyżek. Kolejny wzrost kosztów planowany jest od października - tym razem o 18 procent. Szef MPEC tłumaczy, że zmiana taryfy uzasadniona jest dynamiką wzrostu cen paliw, zakupu energii elektrycznej i kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla (EUA), natomiast wrześniowa podwyżka już w momencie zatwierdzania była niewystarczająca, z tej racji, że Urząd Regulacji Energetyki bazuje na cenie surowca za poprzedni sezon. Przekonuje jednak, że w tym roku będzie to już ostatnia zmiana taryfy.

- Myślę, że po przyjęciu tej taryfy, do końca roku na pewno nie będziemy występować o kolejną zmianę. Mamy pewną stabilizację cen węgla, miału energetycznego, który kupujemy, nastąpiła niestety znaczna podwyżka od 1 maja, bo 120 proc. Natomiast w dalszym ciągu mamy bardzo dużą niestabilność na cenie gazu ziemnego; jeszcze 3 tygodnie temu osiągaliśmy rekordy 1400 zł/mwh, podczas gdy w 2001 roku mieliśmy jeszcze stałą cenę, która wynosiła poniżej 100 zł, więc widzą państwo jaka jest skala podwyżki tych cen biznesowych - mówił podczas ostatniej sesji rady miejskiej Tadeusz Sieńczak, prezes MPEC.

-Wszystkie podwyżki taryf są procedowane na bazie kosztów historycznych, natomiast ta dynamika wzrostu cen paliw i kosztów praw do emisji jest tak duża, że prawo energetyczne nie nadąża za zmianami - wskazał Sieńczak.

Dodajmy, że będzie to już czwarta podwyżka wprowadzona przez MPEC od początku tego roku.

ac / fot. Pixabay

Kolejna podwyżka za ogrzewanie w Tarnowie jest:

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821