Prezes IPN dr Karol Nawrocki wręczył nagrody zwycięzcom gry miejskiej „Polskie Państwo Podziemne”
access_time 2022-09-27 19:00:00
27 września, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, w Centrum Sztuki Mościce odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom gry miejskiej „Polskie Państwo Podziemne”. W wydarzeniu wziął udział m.in. prezes IPN, dr Karol Nawrocki. Wcześniej przy pomniku Żołnierzy AK i XVI Pułku Piechoty, uczczono pamięć żołnierzy i cywilów tworzących tajne struktury państwa polskiego podczas II wojny światowej.

We wtorek przed południem przy pomniku Żołnierzy AK i XVI Pułku Piechoty w Tarnowie kwiaty złożyli m.in. prezes IPN dr Karol Nawrocki, starosta tarnowski Roman Łucarz i dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Kazimierz Kurczab. Następnie w Centrum Sztuki Mościce odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody zwycięzcom gry miejskiej „Polskie Państwo Podziemne”, przeprowadzonej dzień wcześniej przez krakowski IPN, tarnowskie muzeum i starostwo powiatowe w Tarnowie.

- To właśnie Polacy, których wy jesteście spadkobiercami, jako część naszej narodowej zbiorowości, stworzyli największą podziemną armię świata. Taką armię, której nigdy cywilizacja światowa nie poznała. Blisko 400 tysięcy ludzi w kraju, okupowanym przez niemieckich narodowych socjalistów i ze wschodu komunistów - powiedział do tarnowskiej młodzieży podczas uroczystości prezes IPN.

- Ci, którzy żyli w Tarnowie przed wami, walczyli z niemieckim okupantem, nie poddając się w warunkach przerażającego zniewolenia. (...) Wśród nich jest jeden człowiek, który swoje życie rozpoczął tutaj w 1905 roku i tu umarł w roku 1972 – Władysław Kowal. Był nauczycielem, działaczem społecznym, obrońcą Polski w 1939 r. i bardzo dzielnym Żołnierzem Wyklętym po 1945 roku. Skazany na wieloletnią karę więzienia, także na karę śmierci. Był inwigilowany przez komunistów do lat 70., ale do śmierci pozostał wierny swoim ideałom - dodał dr Nawrocki.

Gra na aplikację ActionTrack oparta została na historii PPP oraz konspiracji niepodległościowej na Ziemi Tarnowskiej w latach 1939-1945. Wystartowały 10-osobowe drużyny pod opieką nauczycieli, reprezentujące szkoły podstawowe (klasy 7 i 8) oraz szkoły ponadpodstawowe. Uczniowie poruszali się określonymi trasami, rozwiązując po drodze zagadki dotyczące Polski Podziemnej.

W kategorii szkół podstawowych rywalizację wygrała drużyna Szkoły Podstawowej nr 20 im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie (opiekun Grzegorz Smoleń). Drugie miejsce - Szkoła Podstawowa nr 5 im. Kościuszki w Tarnowie (Renata Baka).

Wśród szkół ponadpodstawowych zwyciężyła drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Paderewskiego w Ciężkowicach (opiekun Józef Parys). Drugie miejsce – Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Jana Pawła II w Tarnowie (Karolina Sumera). Trzecie miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku (Tomasz Jachym).

Po zakończeniu części oficjalnej zaprezentowano spektakl „Franciszek Niepokólczycki - bohater, patriota, człowiek”, w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Janusza Wierzgacza.

źródło IPN, fot. Janusz Ślęzak

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821