Straty z PIT i inflacja odbiją się na przyszłorocznym budżecie Tarnowa
access_time 2022-10-19 13:55:00
Władze Tarnowa alarmują, że coraz niższe wpływy z podatku PIT negatywnie odbiją się na przyszłorocznym budżecie. Ubytki w dochodach stawiają pod znakiem zapytania planowanie nowych inwestycji i wymuszają wprowadzenie kolejnych oszczędności.

Jak informuje tarnowski magistrat, co roku w październiku minister finansów przesyła samorządom informacje o wysokości dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT. To jeden z podstawowych wskaźników, na podstawie którego konstruowany jest budżetu miasta na kolejny rok.

Z nadesłanych danych wynika, że przyszłoroczne wpływy z podatku PIT wyniosą 126 mln 607 tys. 293 zł i będą o ponad 26 mln zł mniejsze niż w roku bieżącym oraz blisko 27 mln zł mniejsze niż w roku 2021.

- W sytuacji inflacji, która przekracza 17 procent i olbrzymich wzrostów cen nośników energii, co powoduje wzrost wszystkich kosztów funkcjonowania miasta, dla budżetu Tarnowa jest to bardzo poważny uszczerbek, który pod znakiem zapytania stawia nie tylko planowanie nowych inwestycji, ale również wymusza poważne oszczędności w innych dziedzinach - komentuje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Prezydent Tarnowa zapowiada, że praktycznie całe przyszłoroczne wpływy z podatku PIT zostaną przeznaczone na utrzymanie oświaty, ale jak mówi, i to nie wystarczy. - Oświata i edukacja to nasza przyszłość, więc muszą być finansowane na odpowiednim poziomie - deklaruje Roman Ciepiela. - Obowiązuje co prawda zasada, że „pieniądz idzie za uczniem”, ale przekazywane przez rząd subwencje oświatowe są niedoszacowane i musimy do nich dopłacać z budżetu.

Tarnów przeznaczy w przyszłym roku na oświatę około 390 milionów złotych, z czego subwencja rządowa wynieść ma 253 miliony złotych. Pozostała kwota, prawie 137 milionów złotych, pochodzić będzie z budżetu miasta, czyli portfeli tarnowian.

Dodajmy, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych, prezydent jest zobowiązany opracować projekt budżetu i przedstawić go radzie najpóźniej do 15 listopada.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821