W niedzielę rozpocznie się 29. kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza. Potrwa trzy dni
access_time 2022-10-25 09:57:00
Przez trzy dni prowadzona będzie tegoroczna kwesta na odnowienie nagrobków Starego Cmentarza w Tarnowie. Pieniądze potrzebne są m.in. na remont piątej kwatery i dokończenie remontu grobowca Rogoyskiego.

Tegoroczna 29. kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza rozpocznie się w niedzielę, 30 października i potrwa trzy dni. Wolontariusze i członkowie komitetu będą zbierać ofiary do puszek na Starym Cmentarzu oraz na nekropoliach w Krzyżu, Mościcach i w Klikowej, z tym, że w tym ostatnim miejscu wyłącznie 1 listopada. Zbiórkę ponownie wspomogą również rady osiedli, m.in. Rada Osiedla "Starówka", która przekaże 10 tysięcy zł. Kwestować będzie w sumie kilkadziesiąt osób, m.in., grupy rekonstrukcyjne, przebrane w historyczne stroje.

Zebrane podczas kwesty datki Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem zamierza przeznaczyć m.in. na dokończenie remontu piątej kwatery, odnowienie grobu Potaczewskiej w drugim pasie i dokończenie remontu grobowca Rogoyskiego.

Podobnie jak w zeszłym roku, w czasie trwania zbiórki zwiedzającym udostępniona zostanie podziemna krypta w kaplicy Sanguszków, w której znajdują się grobowce przedstawicieli książęcego rodu. Będzie po niej oprowadzać przewodnik, profesor Tadeusz Mędzelowski ze społecznego komitetu. Kaplica jest prywatną własnością książąt Sanguszków.

Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano 47 tys. zł. Za te pieniądze udało się wyremontować m.in. grobowiec burmistrza Tarnowa Witolda Rogoyskiego. Odnowiono także piętnaście nagrobków w cmentarnej Kwaterze Legionistów, grobowiec Antoniny z Groblewskich Ligęziny i niewielki grób Galganiego.

ac / fot. archiwum

Wspierasz kwestę na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821