Kulminacja Festiwalu Niepodległości
access_time 2022-11-23 08:12:00
Fundacja Pro Patria Semper zaprasza w dniach 25- 28 listopada na cykl otwartych imprez składających się na główny blok jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Niepodległości. W programie przewidziano konferencję popularnonaukową, koncert galowy z przyznaniem nagród „Pryzmat Tarnowski”, odsłonięcie tablicy i otwarcie wystawy upamiętniającej tarnowskich więźniów z lat 1939-45 oraz spotkanie z autorką książki „Harcerki z Ravensbrück”. Dodatkowo podczas galowego koncertu zbierane będą wolne datki na rzecz mieszkańców ukraińskiego Obertyna.

Już jutro, w piątek 25 listopada, o godz. 10 w Akademii Nauk Stosowanych odbędzie się konferencja  zatytułowana "Steczkowski, Witos, Nowak i inni. Tarnów i region tarnowski jako matecznik pionierów niepodległości i kuźnia kadr władz centralnych II RP”. Przedsięwzięcie realizowane jest dzięki pomocy finansowej Fundacji BGK w 160. rocznicę urodzin Jana Kantego Steczkowskiego, urodzonego w Dąbrowie Tarnowskiej premiera Królestwa Polskiego (1918), ministra skarbu w kilku rządach, pierwszego prezesa BGK.

W niedzielę 27 listopada o godz. 17 w tym samym miejscu będzie mieć miejsce koncert galowy, który uświetni występ Barbary Górczewskiej Tuzel, Leszka Czajkowskiego z gościnnym udziałem m.in. red. Tadeusza Płużańskiego. Zaprezentują oni program "Świat płonął wojną, ONI miłością". Podczas gali po raz pierwszy wręczone zostaną nagrody "Pryzmat Tarnowski", przyznawane przez fundację osobom, które w swojej codziennej aktywności publicznej zawsze kierują się interesem wspólnoty, przyczyniając się do jej systematycznego wzmacniania oraz rozwoju miasta i regionu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także zbiórka funduszy dla mieszkańców ukraińskiego Obertyna. Uczestnicy zapoznają się ze specjalnym audiowizualnym przesłaniem, które skieruje do nich ks. Artur Zaucha, tarnowianin, obecnie proboszcz Parafii w Obertynie.

Z kolei w poniedziałek 28 listopada o godz. 14 na fasadzie budynku Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego 2 zaplanowano odsłonięcie specjalnej tablicy pamiątkowej i otwarcie wystawy, poświęconych kilkudziesięciu tysiącom naszych rodaków, którzy przeszli przez tarnowskie więzienie, wówczas tzw. etapowe, w latach 1939-45. Następnie o godz. 17 w lokalu fundacji przy placu Katedralnym odbędzie się spotkanie autorskie z red. Anną Kwiatkowską - Biedą, autorką nominowanego do tytułu Książki Historycznej Roku, reportażu „Harcerki z Ravensbrück”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

fot. materiały prasowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821