Rok 2023 w Tarnowie będzie rokiem Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego
access_time 2022-11-25 14:26:00
Rok 2023 w Tarnowie będzie rokiem Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego - taką decyzję podjęła w czwartek tarnowska rada miejska.

Uchwała o ustanowieniu roku 2023 w Tarnowie Rokiem Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego to pomysł radnych Prawa i Sprawiedliwości. Z uzasadnienia do dokumentu wynika, że przyczynkiem do inicjatywy jest przypadająca w przyszłym roku 140. rocznica dokonania przez naukowców pierwszego na świecie skroplenia tlenu, azotu i tlenku węgla.

Karol Olszewski (1846 - 1915) urodził się w Broniszewie koło Tarnowa, był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, później studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, kształcił się również w Heidelbergu. Po powrocie do Krakowa został profesorem i kierował Katedrą Chemii Ogólnej, a następnie Katedrą Chemii Nieorganicznej.

Z kolei Zygmunt Wróblewski (1845 - 1888) urodził się w Grodnie. Studiował w Kijowie, jednocześnie brał udział w akcjach konspiracyjnych, a za udział w powstaniu styczniowym zesłano go na Sybir. Po powrocie z Syberii studiował w Heidelbergu, Monachium i Strasburgu. Prowadził badania nad wzbudzaniem elektryczności środkami mechanicznymi. Badał także pomiar prędkości dźwięku w gazach i ciałach stałych, interesował się też dyfuzją gazów. Kierował Katedrą Fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Prace tego duetu uczonych były ważnym krokiem w rozwoju cywilizacji. Wniosły istotny wkład w powstanie kriogeniki - techniki skraplania gazów i otrzymywania niskich temperatur - która ma poważny udział w takich dziedzinach jak biologia, chirurgia, badania przestrzeni kosmicznej, ale jest też istotna w zastosowaniach praktycznych w przemyśle.

- Są to wielkie postacie. Dokonali 140 lat temu, w 1883 roku skroplenia tlenu i azotu. Było to osiągnięcie na światową skalę - podkreśla radna Barbara Koprowska. - Należy wspomnieć, że byli ściśle związani z Tarnowem. Karol Olszewski był absolwentem I LO i zakończył edukację w tej szkole z celującymi wynikami. Poza tym prowadził badania wód w Świerczkowie, czyli w dzisiejszych Mościcach, na potrzeby planowej budowy wodociągów w Tarnowie. Stąd też bardzo chcielibyśmy żeby tarnowianie poprzez upamiętnienie tych dwóch postaci w roku 2023, poznali ich działalność. Okazją ku temu jest 140. rocznica tak ważnego dla ludzkości odkrycia naukowego - dodaje radna.

W wyniku głosowania, radni jednogłośnie opowiedzieli się za przyjęciem uchwały.

ac / fot. Wikimedia Commons

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821