Terytorialsi złożyli przysięgę podczas uroczystości w Tarnowie
access_time 2022-12-03 22:41:00
W sobotę na Rynku w Tarnowie 103 ochotników po 16-dniowym szkoleniu podstawowym wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej, stając się tym samym żołnierzami 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Największa ilość żołnierzy pochodzi z Tarnowa i powiatu tarnowskiego. To właśnie oni zasilą szeregi najnowszego 113 batalionu lekkiej piechoty w Tarnowie, który jest jednym z pododdziałów 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W 11 MBOT służą osoby w każdym wieku - najmłodsza ma 18 lat, najstarsza 63); wykonują różne zawody, a niektórzy pełnią służbę ramię w ramie z najbliższą rodziną. Po ostatnim powołaniu do małopolskich terytorialsów dołączyła 5-osobowa rodzina o takim samym nazwisku - dwa małżeństwa i rodzeństwo. Obecnie Brygada liczy ponad 1700 żołnierzy i ciągle rozszerza swoje szeregi. Żołnierze mają możliwość pełnienia służby w zależności od miejsca zamieszkania w 111 blp (Kraków-Rząska), 112 blp (Oświęcim), 113 blp (Tarnów) i 114 blp (Limanowa.)

W uroczystej przysiędze uczestniczyli m.in. funkcjonariusze policji, straży pożarnej, straży granicznej, staży miejskiej, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz organizacji społecznych. Dowódca 11 MBOT płk Marcin Siudziński podczas swojego wystąpienia podkreślił jak niezwykle ważny jest powrót wojska w historyczne mury miasta Tarnowa.

W trakcie wydarzenia miał miejsce pokaz sprzętu wojskowego jednostek z garnizonu Kraków i innych służb mundurowych. Można było też odwiedzić stoiska m.in. 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, tarnowskich Zakładów Mechanicznych, żandarmerii wojskowej i policji. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

Następne powołanie w ramach "Ferie z 11 MBOT" odbędzie się już 10 grudnia. Aby dołączyć do Małopolskiej Brygady, wystarczy skontaktować się z rekruterem za pośrednictwem strony: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ lub odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR).

fot. MBOT

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821