W Tarnowie posypały się mandaty za nieodśnieżone chodniki. Strażnicy miejscy interweniowali już ponad sto razy
access_time 2022-12-15 13:22:00
Tarnowska straż miejska przypomina właścicielom nieruchomości o obowiązku odśnieżania chodników przylegających do posesji. Osobom niewywiązującym się z tej powinności grozi kara grzywny w wysokości nawet do 1,5 tys. zł. Funkcjonariusze nałożyli już kilkanaście mandatów. Kilkadziesiąt spraw trafi do sądu.

Zgodnie z prawem, obowiązek odśnieżania chodników graniczących bezpośrednio z nieruchomością ciąży na jej właścicielu bądź administratorze. Jego niedopełnienie może słono kosztować. Po ostatnich obfitych opadach śniegu, funkcjonariusze tarnowskiej straży miejskiej podjęli już ponad sto interwencji związanych z nieodśnieżonymi chodnikami. - Część interwencji to efekt zgłoszeń, które wpłynęły od mieszkańców, pozostała część to rezultat kontroli przeprowadzonych przez nasze patrole - mówi Robert Żurek, naczelnik oddziału patrolowo-interwencyjnego straży miejskiej w Tarnowie.

Strażnicy nałożyli już na właścicieli budynków kilkanaście mandatów karnych. Jak zaznacza naczelnik Żurek, wysokość grzywny zależy w dużej mierze od indywidualnej oceny sytuacji dokonanej przez funkcjonariusza. Z reguły są to kwoty od 100 do 500 zł. - W bardzo wielu przypadkach strażnicy nie zastali nikogo w domu, więc sprawy są w trakcie procedowania. Zdarzają się też odmowy przyjęcia mandatów, a to oznacza skierowanie sprawy do sądu - dodaje.

- Aby uniknąć przykrych konsekwencji, prosimy o dokonanie weryfikacji w pobliżu swoich nieruchomości pod kątem zalegającego śniegu na chodnikach. Błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia należy uprzątnąć niezwłocznie po ich wystąpieniu i pryzmować w miejscach nie powodujących utrudnień w ruchu pieszych i pojazdów np. na chodniku przy krawędzi jezdni - przypomina funkcjonariusz.

Właścicielowi nieruchomości, który nie odśnieży przylegającego do posesji chodnika, grozi mandat od 20 zł do 1,5 tys. zł Jeśli odmówi zapłacenia kary, funkcjonariusze mogą skierować sprawę do sądu, a wtedy grzywna może wynieść nawet do 30 tys. zł. Warto też mieć na uwadze, że jeśli ktoś zrobi sobie krzywdę upadając na śliskim chodniku, może domagać się od właściciela posesji odszkodowania.

ac / fot. Pixabay

Odśnieżasz chodnik przed swoją posesją?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821