To pierwsze takie operacje w Polsce. Robot Mazor X pomaga neurochirurgom ze szpitala św. Łukasza w Tarnowie
access_time 2023-01-26 17:22:00
W Klinice Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie odbyły się pierwsze w Polsce operacje kręgosłupa z użyciem robota MazorX - jedynego takiego w kraju i 16 w Europie. Zakup sprzętu o wartości 4,5 mln złotych został sfinansowany przez Urząd Marszałkowski.

Mazor X został stworzony z myślą o wspomaganiu chirurgów w korekcjach najtrudniejszych deformacji i chorób kręgosłupa, zarówno na etapie planowania operacji w 3D przy biurku w gabinecie lekarskim, jak i potem na sali operacyjnej. Zastosowana technologia pozwala zoperować tych, którzy ze względu na zbyt wysokie ryzyko operacyjne do tej pory nie mogli być operowani, natomiast dzięki swojej precyzji minimalizuje ewentualne skutki uboczne czy czas rekonwalscencji.

W Polsce w użyciu jest tylko pięć tego typów robotów kręgosłupowych. Ten, który znajduje się w Szpitalu Wojewódzkim św. Łukasza w Tarnowie jest jednak wyjątkowy, ponieważ jako jedyny pozwala zaplanować, a potem zrealizować operację kręgosłupa ze wspomaganiem sztucznej inteligencji.

- W naszej Klinice już od kilku lat rutynowo stosujemy w operacjach kręgosłupa technologię rozszerzonej rzeczywistości, która zwiększa precyzję i bezpieczeństwo zabiegu. Technologia robotyczna, którą właśnie nabyliśmy poprawiła je jeszcze bardziej. Chirurg planuje operację w aplikacji komputerowej i na wirtualnym modelu kręgosłupa konkretnego pacjenta, stworzonym na podstawie tomografii komputerowej. Umieszcza wirtualnie w kręgach śruby i  implanty, i tak zaplanowaną operację wgrywa do komputera robota. Robot ustawia ramię nad wytyczonymi celami w kręgosłupie. Wystarczy, że przez prowadnicę tego ramienia chirurg nawierci otwory pod śruby i wkręci je bez obawy, że zboczy z celu; nie pozwoli na to prowadnica - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, kierownika Kliniki Neurochirurgii w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie.

W szpitalu im. św. Łukasza wykonano już kilka operacji z zastosowaniem robota MazorX. Pierwszą pacjentką, która przeszła zabieg jest pani Anna z Koszyc Wielkich. Kobieta przed operacją cierpiała z powodu silnego, przewlekłego bólu i miała poważne problemy z chodzeniem.

- Moje problemy zdrowotne były takie, że miałam ucisk nerwu na kręgosłup, stąd powstawały bóle, od mięśni, wzdłuż całych nóg obu aż do palców stóp. Teraz, po operacji czuję się bardzo, bardzo dobrze. Wszystkie bóle, które miałam przed operacją ustąpiły - w kręgosłupie, w nogach, nawet w małym palcu u stóp. We wtorek minął tydzień jak jestem po wypisie. Nie trzymam się już blatów, ścian, grzejników, samodzielnie chodzę. Nie bolą mnie nogi i przede wszystkim są tak sprawne, jakbym miała co najmniej 30 lat - mówi pani Anna.

Robot Mazor X kosztował 4,5 mln złotych, z czego 4 mln pochodzą z budżetu województwa, a reszta to wkład własny szpitala.

- Klinika profesora Andrzeja Maciejczaka jest wyposażona w światowej jakości sprzęt, a to kolejny krok w rozwoju tej placówki i do budowania mocnej pozycji szpitala w kraju i zagranicą - zaznacza marszałek Witold Kozłowski.

A. Cichy / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821