Bezpłatne badania kolonoskopowe
access_time 2023-02-02 15:15:00
Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie wystartował z programem badań przesiewowych raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w naszym kraju. Co roku jest on diagnozowany u ok. 18 tys. Polaków. Najczęściej choroba rozwija się ze zmian łagodnych – tak zwanych polipów. Może to trwać nawet kilkanaście lat. Profilaktyczna kolonoskopia to szansa na wykrycie niepokojących zmian, kiedy nie dają one jeszcze niepokojących objawów i o ile to możliwe – ich usunięcie.

W ramach programu badań przesiewowych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, profilaktyczną kolonoskopię bezpłatnie i bez skierowania, raz na 10 lat mogą wykonać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsze w wieku 40-49 lat, których bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita grubego. Kwalifikacja pacjentów odbywa się na podstawie wypełnionej ankiety.

Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na obejrzenie wnętrza jelita grubego. W ramach programu badanie u każdego pacjenta jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, lekarz może również zdecydować o podaniu znieczulenia ogólnego.

Rejestracja na badania odbywa się osobiście w ZPS w Tarnowie ul. Marii Curie-Skłodowskiej 1 od poniedziałku do piątku w godz. 07:00-17:30 lub telefonicznie pod nr tel. 14 63 10 263

źródło: ZPS w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821