Dwudniowy Festiwal „GÓRNOLOTNI - spotkania ludzi gór” już za nami
access_time 2023-02-02 09:10:00
Festiwal „GÓRNOLOTNI – spotkania ludzi gór” już po raz 13. przyciągnął do Centrum Sztuki Mościce pasjonatów gór, aktywności fizycznej i przełamywania barier. Przez dwa dni (28-29 stycznia) uczestnicy brali udział w tematycznych spotkaniach, prelekcjach i seansach filmowych. Wydarzeniu towarzyszył także II zimowy bieg GÓRNOLOTNYCH, którego partnerem głównym było Województwo Małopolskie. Patronat honorowy nad nim objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Tegoroczny bieg „II Winter Run Górnolotni” przeszedł do historii ze względu na wysoką frekwencję. Łącznie we wszystkich kategoriach wiekowych na mecie stawiło się blisko 300 biegaczy, którzy pokonali 12-kilometrowy dystans. Nagrody zwycięzcom wręczył Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Anna Chmura, dyrektor Centrum Sztuki Mościce i Maciej Aleksander, zastępca dyrektora Centrum Sztuki Mościce.

W tym roku dla fanów „GÓRNOLOTNYCH” organizatorzy przygotowali program bogaty w liczne atrakcje. Były spotkania ze znanymi himalaistami, którzy poprowadzili uczestników na ośmiotysięczne szczyty, było o wspinaniu i wytyczaniu nowych dróg, trochę o narciarstwie i historii taternictwa, a także o medytacji w ruchu. Młodzi widzowie byli zaproszeni na spotkanie z afrykańską przyrodą, a pozostali - na wieczorne seanse filmowe. W holu zaprezentowano dwie wystawy tematyczne.

Festiwal „GÓRNOLOTNI" organizowany przez Centrum Sztuki Mościce, od 13 lat promuje aktywny wypoczynek, zrozumienie i poszanowanie natury, stwarzając ludziom możliwości dzielenia się i czerpania inspiracji z górskich doświadczeń, pomysłów i wizji.

Impreza, która ma już swoich stałych fanów,  obejmuje spotkania, prelekcje, filmy i wystawy o tematyce górskiej. Wydarzenie to tworzy platformę wymiany doświadczeń, pozwala  przedstawić szerokiemu gronu odbiorców osiągnięcia w dziedzinie himalaizmu, alpinizmu, turystyki  i wartości płynących z aktywnego trybu życia. Zainteresowani mają okazję wysłuchać relacji zaproszonych gości i zapoznać się z materiałami dokumentującymi przebieg ich niezwykłych wypraw.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu podróżniczego "Za horyzont domu".

fot. Przemysław Sroka

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821