Śledzińska-Katarasińska: "Kultura znalazła się w głębokim kryzysie ideowym". Politycy PO debatowali w Tarnowie
access_time 2023-02-06 00:03:00
- Kultura znalazła się w głębokim kryzysie ideowym. Rzecz w tym, co się promuje, jak się zarządza kulturą, jak się cenzuruje, jak się prowadzi politykę personalną w instytucjach kultury, jak się ingeruje w najdrobniejsze szczegóły, także repertuarowe teatrów - powiedziała Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) na konferencji prasowej w Multimedialnym Centrum Artystycznym w Tarnowie.

Opozycyjni członkowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, spotkali się w piątek w Multimedialnym Centrum Artystycznym w Tarnowie w ramach inicjatywy „Kultura w kryzysie”. Zdaniem parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, kultura znajduje się obecnie w głębokim kryzysie, a cykl debat z przedstawicielami galerii sztuki, czy teatrów ma na celu zdiagnozowanie kluczowych problemów i przygotowanie planu naprawczego.

- Dla Koalicji Obywatelskiej sprawy związane z kulturą są bardzo ważne. Zależy nam na tym, żeby nasze społeczeństwo było demokratyczne, obywatelskie, żeby było społeczeństwem nowoczesnym, mądrym, a takim nie stanie się, gdy kultura nie będzie miała w życiu naszego społeczeństwa dużego znaczenia. Żyjemy w czasach kryzysu i w tych czasach kryzysu ludzie pracujący w kulturze, instytucje kultury potrzebują mądrego wsparcia, nowoczesnych form działania - mówiła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa–Błońska.

Pomysłodawczynią projektu jest Iwona Śledzińska-Katarasińska. Według posłanki kulturę toczy kryzys nie tylko finansowy, ale też ideowy.

- Projekt nazywa się "Kultura w kryzysie", bo po pierwsze wokół jest kryzys, a po drugie naszym zdaniem, mimo przechwałek obecnego kierownictwa resortu kultury, kultura znalazła się w głębokim kryzysie ideowym. Rzecz w tym, co się promuje, jak się zarządza tą kulturą, jak się cenzuruje, jak się prowadzi politykę personalną w instytucjach kultury, jak się ingeruje w najdrobniejsze szczegóły także repertuarowe teatrów, więc dla mnie jest to ogromny kryzys ideowy - tłumaczyła Iwona Śledzińska-Katarasińska. - Destrukcja kultury dokonana przez te minione siedem lat postąpiła tak głęboko, że uznaliśmy, że jesteśmy zmuszeni zmodyfikować, uzupełnić nasz program, bo zawsze mieliśmy jako Platforma Obywatelska program dla kultury, nie zawsze jednak mogliśmy go w pełni zrealizować - dodała.

Jednym z tematów poruszonych na spotkaniu były metody finansowania kultury.

-  Wszystkie samorządy, w jakimś sensie zgodnie z prawdą, tłumaczą się tym, że są tak drenowane przez władze centralne, że budżety samorządowe topnieją, a jak topnieją budżety samorządowe, a przybywa zadań, to zdarza się, że ofiarą tych wymuszonych oszczędności pada kultura - mówiła Śledzińska-Katarasińska. - Zdarza się, że instytucje, czy środowiska, uciekają pod skrzydła ministra kultury, co ostatnio zrobiło się modne, ale powiem państwu, że ja w życiu nie widziałam takiej niewoli, jaką mają te instytucje, które uciekły pod skrzydła tego akurat ministra, więc to też nie jest rozwiązanie - podkreślała posłanka.

W poprzednich dniach podobne spotkania odbyły się w Krakowie i na Dolnym Śląsku. Kolejne zaplanowano m.in. w Gdańsku i Łodzi. Efektem debat ma być strategia partii w zakresie polityki kulturalnej. Będzie ona częścią programu wyborczego, który ma zostać zaprezentowany wiosną na konwencji Koalicji Obywatelskiej.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821