Pacjenci blokują kolejki do lekarzy. Mościckie Centrum Medyczne dołączyło do kampanii „Odwołuję, nie blokuję"
access_time 2023-02-07 12:44:00
Mościckie Centrum Medyczne w Tarnowie dołączyło do kampanii „Odwołuję, nie blokuję", która ma zatrzymać licznik nieodwołanych wizyt lekarskich. Skala problemu jest ogromna. Każdego roku około pół miliona pacjentów rejestruje się i nie przychodzi na wizyty.

- Jeżeli nie zamierzamy przyjść na umówioną wizytę w przychodni informujmy o tym wcześniej rejestrację - apeluje Mościckie Centrum Medyczne. Według Ministerstwa Zdrowia to jeden z czynników, który znacznie ogranicza wydolność systemu opieki medycznej.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że rocznie w skali kraju przepada w ten sposób nawet 17 milionów wizyt. W związku z tymi statystykami Ministerstwo Zdrowia ma zamiar wprowadzić system centralnej rejestracji do przychodni i szpitali dla pacjentów leczonych na NFZ. Zamiast dotychczasowych list oczekujących w każdej placówce, będzie jedna, centralna lista. Ma to poprawić dostępność świadczeń. W pierwszym etapie centralna e-rejestracja będzie dotyczyć wybranych świadczeń, a zapisy na pozostałe będą odbywały się na dotychczasowych zasadach. Jednocześnie katalog zakresów świadczeń objętych rejestracją centralną będzie rozszerzany, by rozwiązaniem objąć wszystkie świadczenia. Zapisy w centralnej e-rejestracji będą możliwe na trzy sposoby: bezpośrednio w placówce, w tym osobiście, telefonicznie albo z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, przy wykorzystaniu Internetowego Konta Pacjenta lub za pośrednictwem dedykowanej do tego infolinii, która zostanie uruchomiona na potrzeby elektronicznej rejestracji centralnej.

Powszechna e-rejestracja ma ruszyć do końca 2023 roku.

ac / fot. Pexels

Nie możesz iść na wcześniej umówioną wizytę do lekarza. Odwołujesz ją?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821