Książę Paweł Sanguszko odwiedzi Tarnów. Będzie gościem Muzeum Okręgowego
access_time 2023-02-08 11:30:00
Na poniedziałek 13 lutego zaplanowano uroczystą prezentację nowych nabytków Muzeum Okręgowego w Tarnowie - kolekcji szkła i porcelany, pochodzącej z dawnego depozytu rodziny książąt Sanguszków. Spotkanie odbędzie się w ratuszu - Galerii Sztuki Dawnej o godzinie 10, a jednym z zaproszonych gości będzie książę Paweł Sanguszko.

Jak już informowaliśmy, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zostało właścicielem jednej z najcenniejszych w kraju kolekcji szkła i porcelany, pochodzącej ze zbiorów książąt Sanguszków. Do tej pory przez dziesięciolecia była ona przechowywana w placówce w formie depozytu. Środki na zakup skarbu w kwocie 4,2 mln zł w całości pozyskano z budżetu województwa małopolskiego.

Kolekcja obejmuje blisko dwa tysiące zabytków, w tym przede wszystkim szkło i porcelanę, ale także pojedyncze przykłady rzeźby i rzemiosła artystycznego. Historia zbioru związana jest z zamkiem w Podhorcach (obecnie Ukraina), który w 1865 roku, wraz z całym wyposażeniem zakupił książę Władysław Roman Sanguszko od Leona Rzewuskiego. Z czasem kolekcja zaczęła się powiększać o zakupy, czy dary samych Sanguszków oraz przedstawicieli innych rodów magnackich i szlacheckich, bezpośrednio z nimi spokrewnionych i skoligaconych, m.in. Radziwiłłów, Lubomirskich, Potockich i Denhoffowów.

Wartość zbioru wynika przede wszystkim z jego walorów artystycznych i historycznych. Poszczególne okazy pochodzą z wiodących wytwórni porcelany i szkła w Polsce i w Europie od XVIII do XX wieku. Na szczególną uwagę zasługują osiemnastowieczne szkła herbowe z hut polskich m.in. z Lubaczowa, Naliboków, Urzecza i Cudnowa.

Kolekcja na co dzień dostępna jest dla zwiedzających w ratuszu - Galerii Sztuki Dawnej w Tarnowie. W najbliższy poniedziałek odbędzie się jednak jej uroczysta prezentacja z udziałem m.in. księcia Pawła Sanguszki, marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego, biskupa Stanisława Salaterskiego, posłów i senatorów. Spotkanie będzie też okazją do promocji katalogu "Ceramika i szkło z depozytu książąt Sanguszków w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Świadkowie historii", wydanego w 2022 roku. Ponadto w trakcie wydarzenia wystąpi chór Rondine pod dyrekcją Katarzyny Wrony, funkcjonujący przy Centrum Sztuki Mościce.

ac / fot. archiwum Muzeum Okręgowego

Znasz historię rodu Sanguszków i jego związków z Tarnowem i regionem?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821