Poważne kłopoty finansowe żużlowej Unii Tarnów. Apel do władz miasta
access_time 2023-03-09 13:33:00
Działacze Unii Tarnów ŻSSA wystosowali w środę do prezydenta Tarnowa list otwarty, w którym apelują o finansowe wsparcie klubu. "Bez tego wsparcia start w kolejnym sezonie rozgrywek będzie niemożliwy" - podkreślają.

Wielkimi krokami zbliża się inauguracja sezonu żużlowego, tymczasem działacze Unii Tarnów ŻSSA poważnie dywagują nad startem "Jaskółek" w rozgrywkach. Powodem są problemy finansowe klubu. Szefowie Unii Tarnów zwrócili się z apelem o pomoc do prezydenta Tarnowa, Romana Ciepieli.

W imieniu właścicieli, Rady Nadzorczej UNII TARNÓW Żużlowej Sportowej Spółki Akcyjnej jak i wielopokoleniowego środowiska sympatyków czarnego sportu w naszym mieście pragnę zwrócić się do Pana Prezydenta z apelem o aktywne włączenie się w promocję miasta Tarnowa poprzez wparcie finansowe naszego klubu, jakże niezbędne do organizacji zawodów żużlowych oraz przystąpienia naszej drużyny do tegorocznych rozgrywek ligowych. Pragniemy podkreślić, że bez tego wsparcia start w kolejnym sezonie rozgrywek będzie niemożliwy. Jesteśmy pewni, że przy osobistym zaangażowaniu oraz okazanej przychylności i dobrej woli Szanowny Pan Prezydent znajdzie szybko odpowiednie rozwiązania, aby takiego wsparcia udzielić - czytamy w liście.

W dalszej części pisma działacze zwracają uwagę, że ciężar utrzymania klubu spoczywa przede wszystkim na Grupie Azoty, która od lat wspiera tarnowski żużel, nie widać natomiast żadnego zainteresowania ze strony władz miasta.

Pragniemy podkreślić, że spółka żużlowa z pomocą jej nieocenionych sponsorów: mecenasów jak Grupa Azoty oraz grona sponsorów od wielu lat realizuje misję zapewniania mieszkańcom Tarnowa rozrywki poprzez organizację trzymających w napięciu widowisk sportowych. Misję, gdyż jako właściciele nie tylko realizujemy tę działalność na zasadach Non Profit, co określone jest w statucie spółki, ale również angażujemy corocznie własne, niemałe środki finansowe. Na organizowane przez nas zawody przybywa każdorazowo do kilku tysięcy kibiców. W ich czasie organizujemy nie tylko trzymające w napięciu widowisko sportowe, ale i atrakcje towarzyszące: darmowe zjeżdżalnie dla dzieci, różne pokazy, konkursy i zabawy. Robimy to wszystko po to, aby sprawiać radość mieszkańcom oraz promować naszych mecenasów - sponsorów oraz nasze miasto na arenie ogólnopolskiej. Miasto, które poprzez osobę Pana Prezydenta pragniemy zachęcić do aktywnego włączenia się do tej promocji, gdyż takie zaangażowanie powinno być wpisane w podstawowe cele inwestycji rozwojowych w kapitał ludzki, którym niewątpliwie są jego mieszkańcy - napisano.

Autorzy listu podają przykłady Gniezna, Opola, Rawicza i Piły, gdzie same tylko miejskie dotacje dla sportu żużlowego (nie wliczając wydatków na infrastrukturę) oscylują od 200 tys. zł (Piła) do 780 tys. zł (Gniezno). Samorząd Tarnowa nie dokłada natomiast ani grosza. Działacze podkreślają przy tym, że tarnowski żużel ma wymierną wartość marketingową.

Unia Tarnów Żużlowa Sportowa Spółka Akcyjna jest klubem reprezentującym jedną z najbardziej atrakcyjnych widowiskowo dyscyplin sportowych. Historia naszego klubu sięga lat 50-tych i jest nierozerwalnie związana z miastem Tarnów. To obecnie jedyny działający klub żużlowy w Małopolsce. Podczas wielu lat działalności nasze barwy reprezentowało wielu znakomitych zawodników, którzy wspominani są do dzisiejszego dnia. Świętowaliśmy wiele sukcesów, do których pragniemy wkrótce nawiązać. Przez te dziesiątki lat wiele pokoleń kibiców odwiedzało Stadion Miejski w Mościcach kibicując żużlowcom naszego klubu. Śmiało można powiedzieć, że Tarnów żyje żużlem. Tarnów, czyli kilka pokoleń jego mieszkańców - czytamy w piśmie.

Pragniemy zwrócić uwagę, że już sama nazwa drużyny ma wymierną wartość marketingową. W większości ofert promocyjnych klubów drugoligowych wyceniana jest na 150 000 złotych. Mam nadzieję, że Pan, jako gospodarz miasta aspirującego do bycia metropolią dostrzeże potrzebę wpierania finansowo naszej dyscypliny oraz dalszego promowania go poprzez żużel, z którym nasze miasto jest kojarzone i łączone od lat. Potrzebę taką dostrzegają już od wielu lat włodarze innych miast, w których działają kluby żużlowe startujące w rozgrywkach na różnym szczeblu, w tym drugiej ligi żużlowej. Miasta niejednokrotnie o wiele mniejsze od Tarnowa, borykające się z podobnymi, bądź znacznie większymi problemami deficytu budżetowego - napisali działacze.

Sygnatariuszem listu jest Daniel Bałut, p.o. prezesa Unii Tarnów. Pismo zostało opublikowane w środę 8 marca na stronie internetowej Unii Tarnów.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821