Tarnów uczcił 175. rocznicę wybuchu Węgierskiej Wiosny Ludów
access_time 2023-03-15 17:19:00
W środę w Tarnowie odbyły się uroczystości z okazji 175-lecia wybuchu Węgierskiej Wiosny Ludów. W obchodach wzięli udział m.in. konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, dyrektor Muzeum Okręgowego Kazimierz Kurczab, przedstawiciele służb mundurowych i młodzież szkolna.

Uroczystości rozpoczęły się w południe w sali koncertowej ZSM koncertem zespołu Suzuki Egyesület, który zagrał wraz z młodzieżą Zespołu Szkół Muzycznych. Następnie uczestnicy przeszli do parku Strzeleckiego, gdzie złożyli kwiaty przy mauzoleum Józefa Bema.

W ramach obchodów, w Biurze Wystaw Artystycznych odbyła się też prezentacja książki „Dwa Bratanki”. Jest to siódmy tom serii pod tytułem „Historia wojskowości z bliska” opracowanej przez Instytut i Muzeum Historii Wojskowości Ministerstwa Obrony Narodowej Węgier oraz wydawnictwo HM Zrínyi Nonprofit Kft. Książka przedstawia militarną historię przyjaźni polsko-węgierskiej na początku XX wieku. Strony są bogato ilustrowane, pełne archiwalnych dokumentów. Do publikacji dołączona jest też replika odznaki Legionów Polskich.

Częścią tarnowskich obchodów jest również finisaż wystawy współczesnej polsko-węgierskiej pt. ”ECHO” w BWA. Na jego zakończenie zaplanowano prezentację wina Károly'a Zágonyiego, żołnierza Józefa Bema.

ac / fot. Tomasz Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821