Dzieci czekają na pomoc. W Tarnowie pilnie poszukiwane są rodziny zastępcze
access_time 2023-03-24 11:22:00
W Tarnowie dramatycznie brakuje rodzin zastępczych, a zapotrzebowanie jest coraz większe. Centrum Usług Społecznych poszukuje osób, które podjęłyby się tego trudnego, ale pięknego i szlachetnego zadania.

W Tarnowie jest obecnie 81 rodzin zastępczych, które mają pod opieką ponad 122 dzieci. To jednak kropla w morzu potrzeb. Z powodu braku kandydatów na rodziców zastępczych kolejne 42 dzieci musiało opuścić rodzinne miasto, by wychowywać się w rodzinie na terenie innych miast i powiatów, a ponad 60 dzieci wciąż przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie miasta.

Urzędnicy z Centrum Usług Społecznych już od dwóch tygodni pilnie poszukują rodziny zastępczej dla trójki rodzeństwa 9-letniej dziewczynki oraz jej braci w wieku 8 lat i 7 miesięcy.

- Szukamy w całej Polsce, skontaktowaliśmy się ze wszystkimi powiatami, niestety na razie bez efektu, dlatego teraz zdecydowaliśmy się wystąpić z apelem medialnym. Mamy nadzieję, że znajdą się ludzie dobrej woli, którzy zechcą zaopiekować się tymi dziećmi - mówi Sylwia Walaszek - Banuch, kierownik Działu Pieczy Zastępczej Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

Pilnie tymczasowego schronienia potrzebują również dwaj bracia w wieku 3 i 5 lat. Wiadomo też, że w sądzie toczy się postępowanie o umieszczenie w pieczy zastępczej noworodka i rodzeństwa w wieku 3 i 4 lat.

Z obserwacji urzędników wynika, że w Tarnowie narasta problem rodziców niewydolnych wychowawczo. - Zauważamy w ostatnich kilkunastu miesiącach bardzo duży wzrost postępowań sądowych o pieczę zastępczą - mówi Sylwia Walaszek - Banuch. - Najczęstszym powodem ograniczenia władzy rodzicielskiej i umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej jest bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych. Inne powody to różne dysfunkcje rodziców, uzależnienia, przemoc w relacjach między rodzicami. Często powodem są też bardzo duże zaniedbania dzieci - edukacyjne, społeczne, rozwojowe, czy zdrowotne - dodaje.

Aby stworzyć rodzinę zastępczą, trzeba spełnić określone wymagania. Kandydaci przede wszystkim nie mogą być karani, muszą cieszyć się dobrym stanem zdrowia i przejść specjalne szkolenie. Proces przygotowawczy trwa do dwóch miesięcy.

Osoby zainteresowane stworzeniem rodziny zastępczej powinny skontaktować się z Centrum Usług Społecznych w Tarnowie przy ul. Goslara 5 pod numerami telefonu 14 688 20 50 lub 14 588 20 57.

Centrum Usług Społecznych zaprasza też zainteresowanych na konferencję „Rodzina na zastępstwo - Serce na zawsze”, która odbędzie się 27 kwietnia o godz. 10 w Zakładzie Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze” w Tarnowie (przy ul. Sanguszków 28A). W czasie spotkania poruszone zostaną zagadnienia dotyczące funkcjonowania systemu pieczy zastępczej i władzy rodzicielskiej. Będzie można także posłuchać osób, które na co dzień pracują z dziećmi umieszczonymi w domach zastępczych.

Aga Cichy / fot. Pixabay

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821