Małopolski Sejmik jednogłośnie przyjął apel w obronie dobrego imienia Jana Pawła II
access_time 2023-03-27 13:31:00
Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego jednogłośnie przyjęli w poniedziałek "Apel w sprawie poszanowania godności i obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II - Patrona Małopolski". Inicjatywa wyszła od radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Radni województwa przypomnieli w dokumencie, że św. Jan Paweł II jest największym spośród Małopolan i zaapelowali o poszanowanie godności i dobrego imienia papieża. Apel został przyjęty jednogłośnie.

- Dziękuję wszystkim radnym, szefom klubów opozycyjnych o jednomyślność w tej sprawie. Po raz kolejny pokazujemy, że w tak ważnych dla województwa sprawach mówimy jednym głosem - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Głosowanie poprzedziła krótka dyskusja. Według Jacka Krupy (PO) postać Karola Wojtyły wykorzystywana jest do gry politycznej. - Sprzeciwiamy się podważaniu dobrego imienia św. Jana Pawła II, niesłusznym jest jednak poddawanie pamięci św. Jana Pawła II politycznej grze. Projekt apelu jest elementem tej gry, zupełnie niepotrzebnie. Słowami i czynami dawaliśmy wielokrotnie przykład, jaki jest nasz stosunek do św. Jana Pawła II - mówił Jacek Krupa. Polityk przypomniał również stanowisko Episkopatu Polski, w którym zapowiedziano powołanie zespołu, który ma zbadać "praktykę rozwiązywania problemów związanych z przestępstwami popełnionymi przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich" (cyt. za komunikatem KEP). Zaznaczył, że ta sprawa powinna być wyjaśniona, ale to nie Sejmik powinien się tym zajmować.

Podobną opinię wyraził Wojciech Kozak (PSL). - Używanie polityki, a nawet dyskusja na temat, na ile Jan Paweł II jest święty, jest dalece niewłaściwe - podkreślał. - Klub PSL będzie głosował za apelem, ale uważamy, że jest to niepotrzebne wobec wiary, przekonań, wobec pokolenia, które zostało wychowane przez św. Jana Pawła II - dodał.

Apel poparło 31 radnych, 4 było nieobecnych, a 4 nie wzięło udziału w głosowaniu.

ac / fot. archiwum UMWM

Poniżej pełna treść przyjętego dokumentu.

Apel
Sejmiku Województwa Małopolskiego

w sprawie poszanowania godności i obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II – Patrona Małopolski

22 października 1978 roku podczas mszy inaugurującej pontyfikat, Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedział historyczne: „Nie Lękajcie się!”. Wlał na nowo w serca milionów ludzi na całym świecie, także w serca milionów Polaków, otuchę i nadzieję. Nie mamy wątpliwości, że to także Jemu w znacznym stopniu zawdzięczamy te fundamentalne zmiany w naszej części Europy, które u progu lat 90. XX wieku sprawiły, że nasza Ojczyzna stała się krajem wolnym i suwerennym.

Każda z Jego pielgrzymek do Ojczyzny była dla nas czasem niezwykłych rekolekcji, okazją do przemyślenia na nowo naszego życia, postawy wobec świata, wobec bliźnich. Był dla nas prawdziwym ojcem i nauczycielem. W Zakopanem, 6 czerwca 1997 roku usłyszeliśmy od Niego słowa: „na was zawsze można liczyć”, które tak mocno zakorzeniły się w naszych sercach.

Dzisiaj nie możemy pozostać obojętni. Niech usłyszy to cała Polska i świat: sprzeciwiamy się podważaniu świętości życia i nauczania Papieża Polaka! Wzywamy wszystkich do poszanowania godności i dobrego imienia naszego świętego patrona. Jesteśmy dumni, że Papież Polak jest patronem Województwa Małopolskiego, ale też wielu samorządów, instytucji i organizacji.

Po przeszło 25 latach przypominamy słowa Hołdu Górali Polskich: przyrzekamy, jak ten krzyż na Giewoncie, mocno trwać w wierze i tradycji.

Święty Janie Pawle II Wielki – nie lękamy się!

Czy uważasz, że politycy PiS wykorzystują temat Jana Pawła II do walki politycznej?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821